Wybór aparatu fotograficznego kojarzy się z przygotowaniem wysokiej sumy

Postawienie na lustrzankę cyfrową wiąże się z przygotowaniem kwoty jaką chcemy przeznaczyć na nasze cyfrowe cacko. Dysproporcje w kwotach bywają dość rozbieżne - za kilkadziesiąt megapikseli i zwłaszcza wysokiej jakości obiektyw stawka elektronicznej lustrzanki może spokojnie sięgnąć dziesięciu tysięcy złotych.
lustrzanka
Autor: nubobo
Źródło: http://www.flickr.com
Wspomniane parametry sprzętowe należą, w świecie profesjonalnych fotoreporterów – z długaśnymi „lunetami”, a`la peryskop – do koniecznych - wręcz banalnych. Jak się okazuje lustrzanki fotograficzne to nie tylko domontowywane obiektywy do czarnych sprzętów. Czternaście, a nawet szesnaście mega pikseli pojawi się w aparacie w delikatnym sprzęcie, który spokojnie możemy trzymać w palcach (nie w całych dłoniach) wykonując zdjęcie pejzażowe, na imprezie czy postaci poruszającej się.
Z drugiej strony długaśne obiektywy oznaczają dodatkowe „kilogramy” do dźwigania. W szczególnie kosztownych propozycjach jest to do kilku razy więcej wagi niż w sytuacji „zwykłego” aparatu do robienia zdjeć. Tutaj już sprawa tyczy się detali - w grę wchodzą już parametry jak odmiana przetwornika, ogniskowa czy możliwość nagrywania filmów w formacie HDMI. Dla nieznającego się różnice w parametrach oznaczają kolejne setki złotych, które fotografowie wkładają w swoje sprzętowe cacko. W ich przypadku chodzi o kolejne – tajemnicze dla zwykłych fotografów – funkcje: autofocusy, złącze z telewizją dobrej
lustrzanka
Autor: See-ming Lee
Źródło: http://www.flickr.com
jakości, wywoływanie zdjęć na miejscu. W grę wchodzi też kolejny… obiektyw.


Obok pierwszorzędnych wskaźników warto podjąć temat kart pamięci w lustrzankach. W coraz nowocześniejszych sprzętach traktowana jest jako oczywistość. Nie raz można zauważyć fotografa, a zwłaszcza kamerzystę, który posiada przy sobie kilka takich kart? Rozwój techniki audiowizualnej powoduje nacisk na wytwarzanie coraz bardziej pojemnych przenośnych dysków pamięci.

Bez konkretnej, nawet zapasowej jeśli potrzeba, karty pamięci (http://www.cyfrowe.pl/karty-pamieci.html), nawet polecana lustrzanka cyfrowa (http://www.cyfrowe.pl/lustrzanki,1,2,205.html) świata stanie się bezużytecznym, ewentualnie chwilowo atrakcyjnym sprzętem. Brak koniecznego dla pomieszczenia dużych plików filmów miejsca to także brak opcji korzystania z aparatu. Po prostu: nie masz karty pamięci - z twoim cackiem nie poszalejesz.