Z jakich powodów dobrze jest przeczytać książkę? Bo to magia!

przez | 9 lipca 2021
Nie jest tajemnicą, że zarówno osoby młode jak i starsze coraz chętniej wybierają dobry film, równocześnie oddalając się od dobrej literatury. Teraz coraz rzadziej można spotkać pasjonatów książek, których bez reszty pochłania czytany bestseller. Niewielkiego zainteresowania literaturą można doszukiwać się w wielu przyczynach. Po pierwsze dużą rolę sprawują w tym procesie rodzice, którzy z braku czasu ze względu na codzienne zobowiązania, nie poświęcają swym dzieciom odpowiedniej ilości czasu i nie przyczyniają się do rozbudowywania ich wyobraźni, przede wszystkim poprzez czytanie.

czytanie książek

Autor: Herbert Guedes
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejnym problemem jest wciąż rosnący rynek kinematografii, który mami coraz więcej miłośników. Łatwo zauważyć, że już większość obowiązkowych lektur szkolnych doczekało się własnej ekranizacji przez co uczniowie nawet nie myślą o przeczytaniu lektury, a przecież świat fantazji jest tak urozmaicony. Czytając możemy przenieść się do innego świata, ”widzieć” postacie, miejsca i wszystkie opisane elementy. Dzięki temu rozbudowujemy swoją wyobraźnię i zagłębiamy się w przedstawiony świat. Nie można stanowczo stwierdzić, że nie ma książki, która byłaby w stanie nas zainteresować.

stos książek

Autor: weisserstier
Źródło: http://www.flickr.com

Na rynku dostępna jest naprawdę pokaźna liczba pozycji książkowych, stąd też każdy znajdzie coś dla siebie. Wyróżniamy wiele rodzajów literatury, dla przykładu można wymienić: historyczne, science-fiction, horrory, pamiętniki, komedie, tragedie, detektywistyczne, hobbistyczne, psychologiczne, przygodowe, dramaty oraz młodzieżowe. Przy tak dużym wyborze, ciężko odpowiedzieć sobie na pytanie co warto przeczytać? Moje ulubione rodzaje to przykładowo: .

Jest kilku rozpoznawalnych i cenionych autorów, których wiele pozycji książkowych okrzyknięto bestsellerami. Jedną z przedstawionych osobistości jest Stephen King, uznany za mistrza horroru i literatury grozy. Swą przygodę z pisaniem rozpoczął już jako młodzieniec, a pomimo, że dziś ma już 66 lat, w dalszym ciągu tworzy i wydaje książki, które zyskują niesłabnący podziw. W przeciągu swojej długoletniej kariery opublikował około 65 książek i 25 komiksów.

Mimo to jego fani czekają na następne publikacje. Do najbardziej znanych dzieł Kinga zalicza się między innymi: ”Pod kopułą”, „Blaze, ”Łowca snów”, Zielona Mila”, „Bezsenność, „Misery”, ”Cujo” i oczywiście „Lśnienie”. O wielkiej sławie tego pisarza oraz popularności jego fantazyjnych historii, świadczy fakt, że większość pozycji książkowych doczekała się ekranizacji i przyciągnęła do kin grono jego zwolenników.

Pamiętajmy, że książki są skarbnicą wiedzy i nieograniczonej fantazji, więc dlaczego nie skorzystać i nie zanurzyć się w ich świecie?