Nie jesteśmy tak anonimowi jakby nam się to zdawało

przez | 8 listopada 2022
Niby zdajemy sobie sprawę z tego, iż nasze działania w sieci nie są anonimowe, iż do każdego tak na pewno można dostać się, a mimo wszystko czasami dowiadujemy się o nieprzemyślanych wpisach, które sprawiają, że ktoś ponosi rzeczywiście dotkliwą karę. Dlatego warto zaznaczyć, iż w świecie informatyki istnieje kilka sieci, od których zależy, kto posiada dostęp do naszych danych oraz iż tak na pewno nigdy nie jesteśmy tak anonimowi jak nam się wydaje.

Takie sieci mogą wiele o nas powiedzieć

internet

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Aby powiązać się z Internetem, powinniśmy się powiązać z odpowiednim serwerem, przez to właśnie każdy komputer ma powiązany własny numer IP, jeden się odmienia, kolejny jest taki sam, a co się z tym wiąże, posiadając dany numer możemy dojść do danego komputera, a więc również i do jego użytkownika.

Sieci ip zagarniają komputery na niesamowicie dużym terenie, nie istnieje dla nich właściwie najmniejszych ograniczeń, a co więcej za ich pomocą możemy powiązać ze sobą dwa, lub oraz znacznie więcej sprzętów, przez to wszystkie tworzą niejako jedność. Znajomość numerów IP niesamowicie często wykorzystywana jest także w różnorakich konkursach, w których można raz dziennie dawać głosy, ponieważ wtedy odpowiedni system weryfikuje, czy już głosowaliśmy z konkretnego komputera.

Sieci LAN mają mniejszy zasięg

internet

Autor: Victor van Werkhooven
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym typem sieci, są sieci LAN, a więc takie, które łączą komputery tylko na mocno ograniczonym terenie i to jeszcze w dość niedalekiej odległości. Mogą za jej pomocą być złączone komputery w jednym domu, w uczelni, lub DJI FPV w biurze. Dzięki tej sieci dużo łatwiejsze jest przekazywanie informacji między tymi urządzeniami, co jest niesamowicie ważne w przypadku przedsiębiorstwa.

Możliwości są ogromne

Bez wątpienia Internet proponuje nam nieprawdopodobne możliwości, nie mniej musimy wiedzieć, że nie daje on gwarancji, iż kiedy robimy coś złego, to nikt do nas nie dojdzie. Należy być mimo wszystko uważnym, gdyż znajomość odpowiednich sieci powoduje, że wcale nie jesteśmy tutaj tak anonimowi jak to kiedyś chciano nam wmówić, a co się z tym wiąże, w każdej chwili ma szansę się okazać, iż będziemy odpowiadać za własne czyny.