Instrumenty dęte

przez | 9 lipca 2022
Sprzęty grające to głównie przedmioty stworzone specjalnie po to, aby stworzyć muzykę. Wytwarzano je od wieków i teraz tworzą bardzo liczną gromadę przyrządów do tworzenia muzyki. Lecz instrumentem muzycznym bywają także rzeczy absolutnie nie powiązane z muzyką, przykładowo przedmioty codziennego użytku.

Harmonijka

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Przykładowo rytmicznie wydobywane dźwięki w trakcie pisania na maszynie lub mieszania łyżeczką herbaty mają szansę stać się częścią utworu muzycznego. Jednak przy pomocy przedmiotów domowego przeznaczenia można robić tylko podstawowe dźwięki czy melodie.

Żeby powstała złożona konstrukcja muzyczna, niezbędne będą bardzo skomplikowane instrumenty muzyczne. Sprzęty grające dzieli się na mniejsze części, głównie ze względu na tworzywo, z którego je wykonano bądź ze względu na sposoby wydobywania z nich dźwięku. Pierwsza klasyfikacja przedstawia podgrupy instrumentów perkusyjnych, dętych blaszanych i drewnianych oraz strunowych i klawiszowych. Najmocniej skomplikowaną i chyba najszerszą grupą instrumentów są aerofony, wśród których najbardziej wybijają się instrumenty dęte, np. instrumenty flety.

Kolejny podział wyodrębnia instrumenty dęte drewniane, do których należą między innymi flety, instrumenty flugelhorny albo saksofony oraz instrumenty dęte blaszane, dla przykładu flugelhorny, harmonijki lub trąbki. Fletnie są instrumentami zaliczanymi do najstarszych w historii. Legenda ich powstania jest związana z mitem o Hamadriadzie Syrinks. Fletnie to wąskie drewniane rurki ułożone w jednym lub portret numerologiczny interpretacja dwóch rzędach powiązane razem ze sobą. Fletnie to stosunkowo proste w budowie sprzęty, pomimo to dźwięki z nich wydobywane pozwalają stworzyć muzykę jednocześnie piękną jak i głęboką. Flety jedynie z nazwy są podobne do uprzednio opisanych. Flet to zwykle wydłużona drewniana rurka z pustym wnętrzem oraz kilkoma albo więcej otworami na długości. Flety dzieli się na poprzeczne oraz podłużne. Flugelhorny zaś, to instrumenty wchodzące w skład klasycznej orkiestry. Bywają zwykle mylone z trąbką. Harmonijki zaś popularne bywają w gronie amatorów ale nie tylko. Harmonijki inaczej nazywane są organkami.