W dzisiejszych czasach uczenie się języków innych kultur jest obligatoryjne

przez | 9 lipca 2021
Zdecydowanie warto uczyć się języków, choćby biorąc pod uwagę fascynującą przygodę, która umożliwia nam poznanie konkretnego obszaru kulturowego, obyczaje, wierzenia, kulturę czy historię. Znajomość języków to także znacznie większa szansa na znalezienie lepszej posady. Według różnych, niezależnych badań zwiększa się w Polsce odsetek ludzi posługujących się znajomością co najmniej jednego języka obcego. Wśród młodych zdecydowana większość osób posługuje się językiem angielskim, wśród starszych na pierwszym miejscu jest rosyjski.

książki do nauki ukraińskiego

Autor: Photocapy
Źródło: http://www.flickr.com

Wyniki te nie zaskakują. Rosyjski był jedynym słusznym językiem w czasie komunizmu.

Absorbujący artykuł? Jeśli tak uważasz, kliknij bez ociągania ten odnośnik, gdyż w witrynie (http://www.eccotravel.eu/egzotyczne-wyprawy/wlochy/rzym/rzym-i-watykan/), którą tutaj znajdziesz, także jest coś wartościowego!

W szkołach panował niepodzielnie, wielu z tego powodu czuje teraz wstręt do Rosji . Wraz z zmianami zawitał do Polski język angielski i szybko zdobył nowe rejony. Obecnie kogo nie zapytać wśród młodych ludzi – wszyscy znają ten język, ale trzeba powiedzieć, że jedni mówią lepiej, inni gorzej. Niemniej, dzięki tej znajomości łatwiej nam się podróżuje, poznaje nowych ludzi, jesteśmy bardziej obywatelami tego świata i mamy zdecydowanie mniej kompleksów.

Wraz z nastaniem nowych czasów pojawiły się również inne języki (kursy języków obcych). Obok angielskiego najczęściej uczy się niemieckiego i francuskiego. Oba te języki są bardzo potrzebne, Niemcy to przecież nasz silny sąsiad, główny partner handlowy, jedna z największych gospodarek świata. Francja zaś to także silny kraj, francuski tymczasem o jeden z głównych języków Unii Europejskiej. W niektórych szkołach uczono również włoskiego i hiszpańskiego, a w obecnych czasach wróciła moda na rosyjski. Młode pokolenie już nie pamięta czasów, gdy język wschodnich sąsiadów był wpychany do głów na siłę więc nie mają kompleksów, by zacząć się go uczyć.

Jedno jest niezmienne, nauka języków, czy to ze słowników, z rozmów, z książek czy z innych miejsc jest szalenie przydatna, jednakowoż bardzo wzbogaca . Warto nawet wyjść poza schemat i nauczyć się języka mniej znanego. Nauka języków afroazjatyckich (choć mierna dostępność pomocy naukowych: słowników i podręczników) czy nauka języka wietnamskiego (choćby podstawowych słówek ze słownika – szkoła wietnamskiego) to interesujący pomysł, który może przynieść nam korzyści.