Metody realizowania zdjęć lotniczych

przez | 18 października 2022
Fotografia lotnicza to bardzo ogólna definicja. Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna definicja określająca ten rodzaj fotografii. Technicznie sprawę biorąc są to zdjęcia z powietrza otrzymane przy pomocy nie tylko satelity albo samolotu, płatowca ale również każdego innego aparatu potrafiącego sfotografować ziemię z dużej odległości.

zdjęcie

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Przyrządem takim może stać się przykładowo motolotnia, sterowiec czy balon co jest tańszym rozwiązaniem. Poza tym balonu nie dotyczy zakaz lotów ponad terenami zabudowanymi, a więc może być bez problemu wykorzystywany przy fotografowaniu miast czy też miejsc trudno dostępnych dla samolotu. Za pomocą balonu można wykonywać zdjęcia z wys. od 5 do 150 metrów nad ziemią. Aparat fotograficzny zawieszony pod balonem sterowany jest radiowo i może wykonywać zdjęcia z powietrza takie jak na stronie pod dowolnym kątem w stosunku do ziemi. Wykonywane za pomocą balonu zdjęcia z powodzeniem da się łączyć w panoramy. Taka sesja zdjęciowa za pomocą balonu helowego lub latawca może trwać w jednym miejscu przez kilka godzin, dlatego jest to znakomita metoda do dokumentowania wszelakich imprez typu masowego.

Definicja zdjęcia lotnicze nierzadko bywa stosowane na zmianę z mianem fotografii z perspektywy ptaka, co może wprowadzić nieporozumienie, ponieważ ten pierwszy typ fotografii pokazuje obszar pod prostym kątem w stosunku do ziemi. Tymczasem ten drugi rodzaj to zdjęcia robione pod skośnie w stosunku do powierzchni ziemi.

Zdjęcia z powietrza robione są w wielu celach, między innymi do

zdjęcie

Autor: HTC
Źródło: HTC

przedstawiania zamierzanych inwestycji w tle istniejących już obiektów, pokazują typ ukształtowania terenu, pozwalają tworzyć przeróżne projekty. Fotografuje się w ten sposób również rozliczne nieruchomości, osiedla, domki jednorodzinne, obiekty przemysłowe, obiekty atrakcyjne turystycznie, kościoły, dworki, nawet wykopaliska archeologiczne a także całe połacie lasu. Fotografie takie pomocne są w trakcie budowy gdyż możemy widzieć nie tylko teren kupiony pod zabudowę lecz również z pomocą zdjęć z powietrza zilustrujemy poszczególne etapy budowy. Tego typu fotografią zajmują się wyspecjalizowane firmy fotograficzne. Nierzadko one same projektują własne urządzenia nośne.

Poznaj więcej szczegółów w witrynie (https://www.proformasport.pl/) – one mogą rzucić całkiem nowe światło na ponoszoną w znajdującym się tutaj poście. Zwyczajnie kliknij ten odnośnik.

Ich ceny są uzależnione przede wszystkim od użytego nośnika i typu zleconego zadania.