Najpopularniejsze rodzaje instrumentów dętych

przez | 18 maja 2022
Aerofony są to instrumenty, w których dźwięk jest tworzony poprzez wibrowanie powietrza zamkniętego w komory rezonansowej. Najbardziej znany podział charakteryzuje aerofony jako instrumenty dęte i dokonuje podziału na dęte drewniane, przykładowo klarnety, oboje, dęte blaszane, należą tu na przykład kornety, oraz dęte klawiszowe, gdzie interesującym przykładem są melodyki.

klarnet

Autor: Jordi Payà
Źródło: http://www.flickr.com
Klarnety reprezentują grupę instrumentów dętych drewnianych stroikowych z pojedynczym stroikiem. Zostały zaklasyfikowane do takiej samej grupy co saksofon. Klarnety rozróżnia się pod kątem tzw. stopliwości, czyli zdolności komponowania się barwy dźwięków konkretnego klarnetu z barwą pozostałych instrumentów orkiestry.

Klarnet składa się z prostej, drewnianej rury z grupą otworów zamykanych klapami i dzieli się na pięć fragmentów: ustnik, baryłka, korpus górny i dolny oraz czara głosowa. Trzyma się je i przenosi w futerale osobno i łączy ze sobą dopiero do grania. Klarnety na stałe weszły w skład grup orkiestrowych od XVIIIw. W obecnych czasach popularne stały się przede wszystkim wśród klasyków jazzowych i w muzyce klezmerskiej.

Oboje należą do identycznej grupy, lecz są instrumentami o dwu stroikach. Są to długie, nieco poszerzane rury zakończone lejowatym wylotem. Otworki również zamykane są klapamis. Oboje były znane już w XVIIw. i do teraz są popularnym instrumentem muzycznym. W przeciwieństwie do poprzednich instrumentów, oboje bywają przeważnie używane w partiach solowych, równie chętnie sięga się do nich pisząc muzykę do filmów.

Interesuje Cię ten tekst? Jeśli tak, to odwiedź źródło wrocław gokarty a odkryjesz tam atrakcyjne informacje, które na długi czas zapadną Ci w pamięć.

Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, zaklasyfikowanymi do rodziny rogów i podobnymi do trąbki. Stworzono je poprzez zmodyfikowanie dawnego rogu pocztowego i w tej współczesnej postaci są znane od początku XIXw. Obecnie najlepsze kornety wykorzystywane bywają zwykle w orkiestrze dętej. Lubią je także soliści jazzowi. Ciekawymi instrumentami są także melodyki. Nazywane są także melodyjkami albo harmonijkami klawiszowymi. To niewielkie instrumenty klawiszowe, bardzo przypominające obecny keyboard. Miewają przeważnie około 20-35 przycisków i ustnik. Brzmią podobnie jak popularna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie zobacz najlepsze ceny na naszej stronie: dobre saksofony.