Metody robienia fotografii lotniczych

przez | 16 lipca 2022
Ileż to razy zachwycaliśmy się w trakcie oglądania filmu z ujęciami z powietrza. Widoki na całe horyzonty szturmujących wojsk lub trudnych do okiełznania krajobrazów i przestrzeni pamiętamy na dłużej. Filmowanie powietrznych przestrzeni okazuje się być w cenie, lecz nie tylko kinematografia korzysta z takich rozwiązań – powietrzne ujęcia to też kąsek dla branży marketingowej, turystycznej i lotniczej.

Powstają kolejne filmy promujące stolice, w których korzysta się z materiałów firm proponujących filmowanie z powietrza (źródło). Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne posiadają zamontowane aparaty cyfrowe do uchwytywania widoków z powietrza. Cena usług „powietrzno-filmowych” zależy w znacznym stopniu od używanego sprzętu (jakości lustrzanki), uwarunkowań miejskich, kwestii ujęć (dynamiczne – powolne). Swoje znaczenie ma też czas włożony w podniebne kręcenie, a także kwestia transportu sprzętu na plan kręcenia.

zdjęcie

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Sprzętem takim może być przykładowo motolotnia, sterowiec czy balon co jest tańszym rozwiązaniem. Plusem tej metody jest to, że balonu nie dotyczy zakaz lotów ponad terenem zabudowanym, a zatem może być bez problemu wykorzystany przy fotografowaniu miast czy też miejsc trudno dostępnych dla płatowca. Za pomocą balonu możemy wykonywać fotografie z wys. od 5 do 150 metrów nad ziemią. Aparat fotograficzny zawieszony pod balonem sterowany jest zdalnie i może realizować zdjęcia z powietrza pod każdym kątem . Realizowane za pomocą balonu zdjęcia z powodzeniem da się łączyć w panoramy. Taka sesja zdjęciowa (Polecam sesja biznesowa wrocław Małgorzata Drozdowska Atelier) przy pomocy latawca lub balonu helowego może trwać w jednym miejscu nawet przez kilka godzin, w związku z tym jest to doskonała metoda do dokumentowania wszelakich imprez masowych.

Dron z kamerą

Autor: Peter Linehan
Źródło: http://www.flickr.com

Najistotniejszym elementem, bez którego filmowanie spełzłoby na niczym, jest zapewnienie legalności i bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej – jeśli ta jest uznawana za niebezpieczną, bez odpowiednich kontroli i pozwoleń, nie może zostać miejscem kadrowania pod film czy spot reklamowy. Zobacz: . Stąd też wykonywanie sesji nad dużymi skupiskami ludzi czy rozbudowaną siatką odbiorników radiowych również uniemożliwia pracę podniebnym reżyserom. Na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie mamy wpływu, ale również one uniemożliwiają rozpoczęcie sesji. Warto fotografować w godzinach okołopołudniowych i – dla jakości – nie „pod słońce”, chyba że białej smugi oczekuje twórca. Platforma osiąga prędkość samochodów – oscyluje w przedziale 40-100 km/h, stosownie do dynamiczności kadru i efektów szybkościowych.