Kreatywna pasja – instrumenty dęte

przez | 9 lipca 2021
Wśród wielu rodzajów instrumentów muzycznych największą rolę odgrywają dęte instrumenty, nazywane również aerofonami. Jest ich najwięcej i posiadają bardzo ciekawą i długą historię. Spora część z nich wymyślono jako instrumenty używane przez rycerstwo i na polowaniach.

Waltornia

Autor: Frank Kovalchek
Źródło: http://www.flickr.com
Miały pełnić rolę informacyjną lub ostrzegawczą.

Jeżeli prezentowane na tej witrynie omówienie bardzo Cię zajęło, to zalecam te informacje (https://www.bscav.eu/realizacja-webinarow/) – ono jest tak samo atrakcyjne, jak artykuł, który właśnie widzisz.

Później przez wieki były dopracowywane i przystosowywane do używania w orkiestrach i teatrach. Obecnie po instrumenty dęte sięgają chętnie zarówno muzycy w orkiestrach, szczególnie w dętych orkiestrach, jak również klasycy jazzu. Jak nazwa ich będzie wskazywać, dęte instrumenty to rodzina instrumentów, w jakich muzyka powstaje wskutek dmuchania.

Dzielą się na instrumenty blaszane, drewniane i klawiszowe. Aerofony z grupy wykonanych z drewna obejmują między innymi flety, zarówno poprzeczne jak i podłużne, fagoty, saksofony i klarnety. Pośród instrumentów blaszanych można wymienić na przykład tuby, puzony, trąbki, oraz mniej popularne waltornie, czyli rogi (warto zamówić produkt przez internet: tuby – instrumenty dęte).

Klawiszowe instrumenty mają najmniej chyba reprezentantów i najbardziej znane wśród nich to duże organy, akordeon, zwany też potocznie harmonią, harmonijka ustna i klawiszowa. Niezwykle interesujące są również ogromne tuby. Tuby mają największą wielkość spośród tej rodziny instrumentów, które idealnie będą uzupełniać skład orkiestry symfonicznej, ale dość chętnie wykorzystywane są również jako instrumenty do solowej gry. Tuba posiada jednak swoją genezę jeszcze w starożytności. Poprzednikiem obecnych tub była rzymska tuba romana. Jednak dopiero po opracowaniu wentylów w dziewiętnastym wieku, tuby otrzymały swoją współczesną postać. Tuba złożona jest z długiej rury, wielokrotnie zawiniętej, skończonej z jednego końca ustnikiem, a z drugiej strony przechodzącej w czarę głosową. Co ciekawe, w praktycznie każdy pierwszy majowy piątek obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tuby. Równie interesujące są waltornie, czyli popularne rogi. Historia ich jest tak samo stara co poprzednio opisywanego. Waltornie swych przodków mają w starodawnych instrumentach robionych z pustych zwierzęcych rogów, łodyg roślin lub drewna. I znów przeróbki pozwoliły ostatecznie na usprawnienie i użycie tego prostego instrumentu w graniu muzyki (sprawdź ceny w sklepach internetowych i kup taniej: instrument – akordeon).