W naszym kraju stale rośnie popularność aktywności fizycznej

przez | 2 grudnia 2022
Aktualnie zderzają się dwie odmienne tendencje. Z jednej strony znacznie zwiększa się liczba ludzi bardzo otyłych, co zagraża ich zdrowiu, a w najtrudniejszych przypadkach także życiu. Z drugiej strony, panuje dziś moda na aktywność fizyczną – sporo osób stara się ćwiczyć oraz stosownie odżywiać. Oczywiście, drugi trend jest bardzo wskazany, w szczególności aktualnie, kiedy osoby otyłe stają się ogromnym obciążeniem dla służby zdrowia. Jednym z najbardziej powszechnych rodzajów sportów jest bieganie.

siłownia

Autor: Health Gauge
Źródło: http://www.flickr.com

Z jakiego powodu? Przede wszystkim przez wzgląd na fakt, że nie wymaga dużej wiedzy ani specjalistycznego sprzętu. Biegać można wszędzie, o każdej godzinie. Trzeba tylko zaopatrzyć się w komfortowe buty. Jest to zdecydowanie jedna z najtańszych aktywności, gdyż nie ma potrzeby opłacania karnetu na siłownie bądź treningów z trenerem. Bieganie ponadto pozwala na odstresowanie się oraz pozbycie złych emocji. Promocja biegania jest dzisiaj dosyć zakrojona na szeroką skalę, a liczba osób, jakie startują w maratonach z roku na rok jest coraz większa.

Sporo osób, szczególnie kobiet, decyduje się także na „treningi dywanowe”. Można je robić dzięki filmikom zamieszczanym w internecie bądź dzięki płytom DVD. W Polsce pod tym względem już od długiego czasu króluje Ewa Chodakowska, obecnie jedna z najbardziej lubianych trenerek Polek. Takie treningi są elastyczne, jako że można je wykonywać o dowolnej porze.

Na dodatek, także nie generują problematycznych kosztów – wystarczy wyposażyć się jedynie w strój sportowy i można zaczynać ćwiczenia. Jest to znakomita alternatywa dla osób, które w sąsiedztwie nie posiadają siłowni albo jakiegokolwiek klubu fitness, mają skromne środki i czas albo po prostu nie chcą wychodzić z domu. Ogromnym zainteresowaniem odznacza się również kulturystyka.

W zawodach biorą udział nie tylko mężczyźni, ale też kobiety. Takie ćwiczenia jednak wymagają sporych podkładów samodyscypliny, ponieważ trzeba stosować się do zaleceń trenera, dziennie poświęcać wiele czasu na pracę na siłowni oraz dostosować własny jadłospis do kłopotliwych wymagań. Coraz częściej organizowane są zawody kulturystyczne, które pokazują efekty ciężkiej pracy uczestników.