Nie ma czasu na czas

przez | 29 listopada 2022
Czas gna coraz szybciej, już utrudnia rozeznanie, a co dopiero okiełznanie go, by choć na jakiś czas spowolnić. Takie marzenia plątają nam się w głowie, gdy jest nam dobrze, gdy życzymy sobie, aby przyjemny stan nigdy się nie skończył. Z drugiej natomiast strony, czas się dłuży, powinien trochę podkręcić tempo. Tak odczuwamy, w momencie gdy czujemy się źle, kiedy czas nie chce się skończyć, gdy nuda oraz stres odbijają piętno na naszym życiu. To wszystkonieubłagany czas… Nie ma na niego mocnych.

zegarek bisset

Autor: Luke Ma
Źródło: http://www.flickr.com

Są plemiona, zapomniane ludy, gdzie nie wiedzą, co to jest zegarek. Czas wyznacza im górowanie słońca, ogólnie usytuowanie naszej gwiazdy na nieboskłonie. Ci ludzie muszą wypełniać swoje codzienne czynnośći, jednak nie kłócą się ze sobą, niewyrzucają sobie wzajemnie,iż dokądś się spóźnili, nie muszą gnać na spotkania, trzymać się kurczowo znikającym sekund czy minut? Jeśli da się nie zwracać uwagi na czas, jeżeli da się mieć na niego jakikolwiek wpływ, to istnieje jeden dobry sposób: wyrzucić zegarek przez okno!

Tak, dobrze się mówi. Dla przytłaczającej większości ludzi tego rodzaju sugestia to jedynie dobra bajeczka dla dzieci. Możemy sobie tak pomarzyć, jednak w tej samej minucie spoglądamy na nasz śliczny zegarek casio, bo wiemy, że za godzinę mamy ważne spotkanie, o piętnastej następne, a o dziewiętnastej wizytę w przychodni. Wszystko doskonale zaplanowane, zegary i czas rządzą naszym życiem (klik).

Autor: www.zibi.pl

Może nam się wydawać, że to my kierujemy swoim życiem, mamy na niego ostateczny wpływ. I rzeczywiście, na istotne rzeczy, takie jak wybór partnera czy miejsca zamieszkania mamy wpływ, ale nie możemy, jak śpiewała Edyta Bartosiewicz „wskazówki ująć w dłoń i cała wstecz”, dlatego, że równa się to zatrzymaniu naszej planety w swoim obrocie lub spowodowanie opadów śniegu w pełni pory letniej…

Musimy się pogodzić, że takie są realia. najlepiej dostroić pewną część czasu dla własnych potrzeb. Wygospodarować choćby trzydzieści minut dziennie bez zegarka, przeznaczyć taką chwilę na niemierzalny czas, bez zarkania na zegarek, bez mechanizmu, który układa nam życie. Odniesiemy wrażenie że jesteśmy wtedy w jakims sensie, jak ludzie, którzy mieszkają gdzieś w zarośniętym, niedostępnym buszu, którzy nie znają takiego urządzenia jak zegarek. I z pewnością są bardziej szczęśliwi niż my – zobacz paski do zegarków.