Najbardziej znane instrumenty ?

przez | 9 lipca 2021
Muzyka od wieków jest obecna u ludzi w ich codziennym życiu, była formą komunikacji, a także pokazywaniem uczuć i emocji. Przez wiele lat ludzie nauczyli się budować coraz to bardziej doskonałe instrumenty, a także dopracowali zasady komponowania muzycznych utworów.

Organy kościelne, klasyczne

Autor: John Fitzpatrick
Źródło: http://www.flickr.com
W poprzednich wiekach tworzyło wielu doskonałych kompozytorów, których dzieła do dnia dzisiejszego są niedościgłym wzorem harmonii i muzycznego piękna. Dla praktycznie każdej młodszej osoby, która chciałaby zaistnieć na salonach umiejętność grania na jakimś instrumencie była podstawową rzeczą, o jaką powinni się postarać rodzice.

Do najbardziej popularnych należały instrumenty klawiszowe. W bogatszych rodzinach królowały fortepiany, a jeśli ktoś posiadał skromniejsze finanse, to nowe pianina elektroniczne. Te instrumenty do dnia dzisiejszego można spotkać w wielu miejscach, w porównaniu z fortepianem nie zajmują dużej przestrzeni, więc doskonale nadają się do różnego rodzaju domów kultury, świetlic w szkołach czy przykładowo muzycznych szkół.

Kolejnym popularnym klawiszowym instrumentem, obecnym z kolei w większości kościołów, są instrumenty elektroniczne – organy. Takie organy są w zasadzie nieprzenoszalne. Projektuje się je do konkretnej świątyni, uwzględniając parametry takie jak akustykę wnętrza czy jego kształt. W dalszej kolejności doświadczona firma która się zajmuje budowaniem tego typu instrumentów tworzy odpowiednie piszczałki i układ ich sterowania, a następnie wszystko montuje. Cały proces wykonania klasycznych organów może trwać czasami parę lat, lecz przez to dostaje się niepowtarzalny instrument. Jedyną wadą takiego instrumentu są koszty, niestety zrobienie go sporo kosztuje i coraz więcej świątyń na niego po prostu nie stać. Jednak ostatnie lata to ogromny wzrost powszechności sprzętów elektronicznych, który dotknął także muzykę. Jeżeli jakiś ksiądz zdecyduje się sporo oszczędzić, to może się zdecydować na organy elektroniczne, które będą dużo tańsze niż oryginalny odpowiednik, a w szkołach i świetlicach często zaczynają się pojawiać pianina elektroniczne, niedrogie i dające więcej możliwości niż instrumenty klasyczne.