Kadrowanie dobrze

przez | 24 grudnia 2021
Już za chwilę nadejdą tak upragnione wakacje. Wszystkie niezbędne rzeczy spakowane w torby i walizki, czekają z niecierpliwością na wyjazd. Wśród nich także aparat fotograficzny, a razem z nim szansa na zjawiskowe fotografie. Wszak nieczęsto leci się do Hiszpanii! Ale co robić gdy na fotografii znamy się tyle co hydraulik na pilotowaniu samolotu?

aparat fotograficzny
Czy musimy rezygnować z marzeń i przywieźć masę nudnych, byle jakich zdjęć? na szczęście nie! Musimy tylko wziąć pod uwagę pewne kwestie.

Czy komentarze z serwisu (https://gmsystem.pl/blog/modelowanie-wieloobiektowe-w-solid-edge-st5/) pod przeczytanym artykułem Cię zaciekawiły? Może masz ochotę cokolwiek do nich dopowiedzieć? Będzie to dla nas na pewno szalenie ważne.

Po pierwsze, fotograf jest ważniejszy niż aparat. Nawet najdroższe, profesjonalne modele w rękach osób, które nie wiedzą jak wykorzystać ich potencjał, są równie efektywne jak amatorskie konstrukcje.

Po drugie, zakupmy porządne obiektywy, które stanowią okno, przez które matryca aparatu ogląda świat. Z całą pewnością dużym powodzeniem i uznaniem cieszą się obiektywy marki Sigma. Należy tylko świadomie dobrać obiektyw do potencjalnego zdjęcia. Z pomocą i radą przy zakupie sprzętu przyjdzie nam sklep internetowy, na który warto zaglądnąć – bogata oferta obiektywów.Czytanie nie boli, dlatego wczytajmy się w instrukcję aparatu. akurat zaczynamy przygodę z fotografią to właśnie jej lektura da nam odpowiedź, jak wykorzystać potencjał naszego nabytku.

aparat marki Nikon

Autor: Jay Kim
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy chwycimy już za aparat, pamiętajmy o istotnych kwestiach. Przed wykonaniem zdjęcia, uwagę naszą powinno zwrócić światło, albowiem mówi się, że światło to obok wiedzy o obrazie, najważniejszy element warsztatu fotografa. Zanim więc nauczymy się korzystać z światła zastanego i sztucznego, starajmy się rezygnować z intensywnego światła. Wbrew pozorom fotografowanie w piękny, słoneczny dzień, w samo południe, nie wróży nic dobrego. Właściwe światło mamy wczesnym rankiem i wieczorem (tuż przed zachodem słońca).. Mało intensywne, miękkie światło sprzyja fotografii portretowej, nie zapominajmy o tym.

Stosujmy używanej w malarstwie metody kompozycji obrazu. Oznacza to, że: robiąc zdjęcie kwiecistej łące, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry wybranego kadru. Częstym błędem fotografów-amatorów jest pozbawianie ludzi głów i kończyn. A przecież wystarczy chwila zastanowienia nad kadrem…