Firmy wsparty finansowo dzięki crowdfundingu – jak to działa?

przez | 27 czerwca 2022
Crowdfunding cały czas jest procesem stosunkowo młodym w Polsce. Na świecie zjawił się trochę wcześniej, zyskując szybko duże powodzenie. Mówiąc ogólnie opiera się na finansowaniu rozmaitych projektów z wykorzystaniem Internetu.

crowdfunding ikonografika

Autor: Rocío Lara
Źródło: http://www.flickr.com
Internet jest bowiem współcześnie ogromnie powszechnym i chętnie wykorzystywanym środkiem przekazu. Internauci stanowią niezwykle dużą liczbę, która jest w stanie zrobić bardzo dużo przy określonym wkładzie własnym. Istota crowdfundingu przejawia się w jak największej liczbie osób, które postanowią wspierać dany projekt. Sumy wysyłane przez internautów są bardzo zróżnicowane, bywają niewielkie. Istotne, by na określony cel wpłaty zrobiło jak najwięcej ludzi. Na stronach crowdfundingowych twórca danego projektu wyznacza czas, w którym odbywa się finansowanie danej rzeczy. Celem jest zebranie konkretnej kwoty w podanym czasie.

Przedsięwzięcia wspierane za pomocą crowdfundingu

Praca zespołowa

Autor: Steven Vance
Źródło: http://www.flickr.com

Finansowanie społecznościowe to rozwiązanie pozwalające na osiągnięcie bardzo różnorodnych celów. Na takich witrynach jak indiegogo w Polsce udzielają się różnorodni ludzie, część z nich jest przykładowo artystami, którzy pragną ukończyć swoje dzieła z pomocą finansowania internetowego.

Nierzadko bywa tak, że tą metodą muzycy planują zgromadzić pieniądze na nagranie debiutanckiego albumu i tylko w ten sposób mogą to osiągnąć. Na stronach tego typu można znaleźć również projekty dotyczące chęci założenia swojego biznesu przez niektóre osoby. Jest też spora część przedsięwzięć opierających się na zagranicznych podróżach, na które gromadzone są środki.Finansowanie społecznościowe w Polsce

Jak już było nadmienione w Polsce crowdfunding jest procesem stosunkowo młodym, lecz rozwija się bardzo prężnie. W obrębie państwa bardzo dużej liczbie osób udało się do chwili obecnej osiągnąć zamierzone cele i spełnić marzenia dzięki crowdfundingowi. Na polski crowdfunding składa się zestaw witryn internetowych, zarówno ogólnych, jak i takich, które są typowo stworzone do konkretnej dziedziny – rodzimy no-code crowdfundingowy. Są więc platformy dotyczące tylko przedsięwzięć artystycznych, jak również takie, które dotyczą działań charytatywnych. Z najbardziej znanych portali tego rodzaju korzysta kilka tysięcy użytkowników.