Zobacz w jaki sposób powstawały gry na komputer i na konsolę

przez | 9 lipca 2021
Ludzie od setek lat wszystko robili, aby dostarczyć sobie zabawy i rozrywki. Pojawienie się komputerów znacznie to ułatwiło, można wręcz powiedzieć że całkowicie zmieniło rozrywkowy rynek. Gry na starszych komputerach osobistych nie były skomplikowane, lecz szybki i dynamiczny wzrost wydajności komputerowego sprzętu sprawił, że również same gry się bardzo zmieniły. W sklepach pojawiać się zaczęły coraz wydajniejsze układy graficzne, szybsze pamięci i większe dyski, a wraz z tym komputerowe gry z coraz ładniejszą i efektowną grafiką.

Biały pad do gier komputerowych

Autor: Leo Hidalgo
Źródło: http://www.flickr.com
Rynek przenośnej rozrywki bardzo zmieniło także pojawienie się specjalnych sprzętów do gry, czyli konsol. W którymś momencie ktoś wpadł na pomysł, że w miejsce komputera PC, który nadawał się co prawda do wszystkich rzeczy, ale przez to miał pewne ograniczenia, do gier dużo lepiej będzie się nadawał dedykowany sprzęt. Wydajny procesor, specjalnie zaprojektowany układ graficzny i możliwość podłączenia do dowolnego sprzętu telewizyjnego sprawiły, że konsole zyskały ogromną popularność wśród grających i utrzymuje się ona do dnia dzisiejszego.

Konsole zaczęły wyrastać na dużych konkurentów tradycyjnych komputerów, i dość szybko zaczęli to dostrzegać również producenci gier. Wszystkie ważniejsze tytuły wydawać zaczęto na tradycyjne|komputery, lecz równocześnie w sprzedaży ukazywały się dokładnie te same gry (automaty zarobkowe wynajem) na konsolę i na inne rodzaje konsol. Nie mogło być inaczej, ponieważ konsoli używa coraz większa ilość grających i wszelkie opóźnienia w wydawaniu jakiegoś tytułu mogły spowodować ich duże rozczarowanie.

Gry xbox 360 na etapie produkcji wymagają sporych nakładów pracy przy dostosowaniu do architektury i parametrów tego sprzętu, więc mogą się zdarzyć jakieś opóźnienia w premierze. Lecz producenci dokładają wszelkich starań, żeby były one jak najmniejsze, gdyż zwyczajnie tracą duże pieniądze na tym, że wielu graczy nie może kupić ich najnowszego tytułu. Niemało zamieszania na rynku gry komputerowe wprowadził także internet, dzisiaj działa tysiące stron internetowych gdzie można zagrać w proste gry, na przykład takie jak Gra komputerowa traktory, czy też rozbudowane tytuły zlokalizowane na wydajnych, mocnych serwerach.