Czy kupować Fujifilm X-M1?

przez | 8 kwietnia 2022
Wakacje to doskonały okres na reklamę sprzętu fotograficznego. Pomyśleli o tym jego producenci, wprowadzając w obieg coraz to nowsze wersje aparatów. Niedawno swoje premiery miały lustrzanki Canon i Nikon, a teraz przyszedł czas na bezlusterkowiec – Fujifilm X-M1. Czym zaskoczyli nas Azjaci? I dla jakiej grupy fotografów został dedykowany systemowy kompakt z wymienną optyką?

fxm1

Fujifilm X-M1 jest kierowany do zaawansowanych hobbystów i zawodowców, którzy w przedsprzedaży będą musieli zapłacić za niego około 3400 zł w pakiecie z obiektywem XC 16-50mm F3.5-5.6 OIS. To całkiem wiele jak na tej klasy produkt. Przyjrzyjmy się zatem jego atrybutom i wspólnie wydajmy opinię czy wart jest swojej ceny.

Najnowszy kompakt Fujifilm z serii X wyposażono w matrycę APS-C X-Trans typu CMOS o rozdzielczości 16 megapikseli. Taką samą umieszczono w droższych modelach aparatów, jak: X-Pro1, X-E1 czy X100S. Pomysłowe rozwiązanie pozwala na filmowanie (filmowanie z drona) z jakością obrazu analogiczną do fotografii uzyskiwanych dzięki lustrzance. Dodatkowo X-M1 może pochwalić się efektywnym procesorem EXR II, co w połączeniu z matrycą gwarantuje nabywcom niespotykane odbicie kolorów na zdjęciach oraz bardzo wysoką rozdzielczość.

X-M1 to również tworzenie obrazów w zakresie czułości ISO 200–6400 (można rozszerzyć do ISO 25600), szybkość zdjęć seryjnych do 5,6 kl. na sekundę, rejestrowanie filmów w jakości HD oraz 49-punktowy autofocus, co zapewnia osiągnięcie oczekiwanej ostrości zdjęć. Aparat z wymiennym obiektywem, poza tym, posiada odchylany o 90 stopni ekran LCD , którego przekątna wynosi 3 cale i funkcję Wi-Fi, zapewniającą bezprzewodowe przesyłanie obrazów.

Wielość trybów, w jakie wyposażony został X-M1, pozwoli też na dowolne dostosowanie funkcjonalności kompaktu do scenerii lub sytuacji. Dodatkowo model dysponuje zestawem filtrów kreatywnych, takich jak: częściowy kolor, aparat zabawkowy, dynamiczna tonacja czy wzmocnienie kolorów. To bez wątpienia uszczęśliwi fanów wielofunkcyjnych kompaktów, którzy będą mogli ciągle wypróbowywać najnowszy sprzęt producenta.

fxm1a

Bez cienia wątpliwości trzeba przyznać, że Fujifilm X-m1 to też zwycięzca w zakresie designu. Pomieszanie nowoczesnego stylu z detalami retro daje niebywały efekt. Kompakt X-M1 idealnie układa się w rękach wykonującego zdjęcia, co zapewnia – wyprodukowany ze skóry syntetycznej – korpus. Pozostała część aparatu została zrobiona z przypominających metal części oraz przycisków, ułożonych po jego prawej stronie. Minusem jest brak wizjera, jednak w zamian dostajemy miniaturową lampę błyskową Super Intelligent Flash, która bez wątpienia przyda się w trakcie wykonywania zdjęć portretowych. Najnowszy aparat kompaktowy Fujifilm dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych: czarnym, srebrnym i brązowym.

Aparaty z wymienną optyką cieszą się dużą popularnością, zarówno pośród laików, jak i zawodowców, którym zależy na bardzo szybkim i dyskretnym wykonaniu zdjęć. Czy można im zaproponować model X-M1? Jesteśmy przekonani, że tak, gdyż to jeden z najbardziej rozbudowanych aparatów w tej kategorii. Wygodny i innowacyjny kompakt to strzał w dziesiątkę!