Postępująca cyfryzacja i towarzysząca jej infrastruktura

przez | 5 października 2021
Informatyzacja w obecnym świecie stanowi element codzienności. Nawet dekadę temu wielkim novum było to, że można konwersować z kimś innym przez aparat telefoniczny, krocząc swobodnie ulicą, trzymając przy uchu sporej wielkości urządzenie. Dzisiaj powoduje to drobny uśmieszek zażenowania i wspominanie starych czasów.

Serwer NAS Iomega Home Media Network Hard Drive Cloud Edition

Autor: Iomega
Źródło: Iomega
Rozróżnienie między sprzętem do dzwonienia, nadawania i odbierania wiadomości tekstowych, a laptopem staje się coraz bardziej zatarta. Dodatkowo postęp w elektronice doprowadził do tego, że telefonem da się płacić za zakupy, da się sprawdzić prognozę pogody, można na telefonie oglądać i przechowywać ogromne zbiory filmów…Można posłuchać muzykę. Najlepiej gdy posiada się zestaw słuchawkowy (źródło). Po co męczyć innych muzyką, którą nie wszyscy mogą lubić.

A całość to tylko czubek góry lodowej. Smartfony o takich osiągach sprawdzają się generalnie do utrzymania porozumienia z znajomymi lub z kontrahentami w biznesie, natomiast postęp w dziedzinie technologii elektronicznej, mocy obliczeniowych komputerów i złożoności wszelkiej maści programów komputerowych sprawił, że nie tylko stare, duże pecety są niezastąpione, ba – wymagane w wielu instytucjach.

Niezwykle przydatne okazują się tam wspomniane smartfony. Choć póki co taki krok dokonuje się bardziej w prywatnych przedsiębiorstwach, niedługo z pewnością każdy lekarz na izbie przyjęć będzie posiadał w kieszonce potężną technologiczną maszynkę z dostępem do Internetu na terenie całego departamentu; także pracownicy służb publicznych, dyżurni ruchu na stacjach… A żeby je chronić przed czynnikami zewnętrznymi poszuka wygodne etui na telefon (odkryj więcej tu).

Ale w dalszym ciągu potrzebuje to infrastruktury i nieprzebranej wiedzy niezbędnych do działania takich systemów i odpowiedniego ich zabezpieczenia. Wciąż w budynkach przedsiębiorstw, gdzie prężnie funkcjonują proste w obsłudze sieci, gdzieś w piwnicach w szafach rackowych siedzą maszyny takie jak HP J9019B lub HP J9280A – przełączniki, które zawiadują rozprowadzeniem niezliczonych, maleńkich porcji danych. Te dwa urządzenia są raczej kosztownymi i potężnymi maszynami, niezbędnymi w dużych przedsiębiorstwach i firmach.

Istnieją ich o wiele mniejsze warianty, takie jak HP J9138A, idealne do zastosowania na niewielkiej placówce pocztowej lub dźwiękowe systemy ostrzegania w niedużej kafejce internetowej. Oprogramowanie bardzo pomocne w tworzeniu i zarządzaniu małymi, średnimi i ogromnymi sieciami to przykładowo winsvrstd 2008r2 sngl olp nl – produkt Microsoftu umożliwiający wirtualizację serwerów. Podsumowując – żeby funkcjonowała prognoza pogody w smartfonach, żeby dało się sprawdzić email w kafejce albo innym miejscu, wciąż wymagana jest fachowa wiedza i ludzie biegle znający zagadnienie.