Psy stróżujące – najlepsze rasy

przez | 9 lipca 2021
Zakup rasowego psa większość ludzi traktuje bardzo poważnie. Zwłaszcza dlatego, że jest to niemały wydatek. Stąd też rasowy pies często jest czymś więcej niż tylko pupilkiem swojego właściciela. Drogi pies, podobnie drogi drogie auto potwierdza status majątkowy swojego właściciela.

Poza tym liczy się również cel, który przyświeca przyszłemu właścicielowi. Jeżeli poszukujesz dobrego psa – stróża do swojej posesji, pies (porównaj ofertę na materac dla psa) Tibetan Mastiff perfekcyjnie wypełni swoje zadanie. Tybetany są raczej słabo znane w Polsce, posiadają jednak swoich zwolenników. Mastify są ochoczo kupowane przez osoby, mieszkające poza centrum miasta, ponieważ są to sporych rozmiarów, dosyć włochate psy, które poniekąd należy trzymać na dworze. W końcu są to psy wchodzące w skład grupy molosów górskich i ich pierwotnym przeznaczeniem było zwłaszcza strzeżenie domu i zaganianie zwierząt hodowlanych.Jak można się domyśleć po nazwie, rasa wywodzi się z centralnej Azji, choć nie jest pewne do końca, czy konkretnie z Tybetu.Tybetany zostały sprowadzone do Europy w drugiej połowie XIX wieku, gdy na rdzennych terenach były zagrożone wyginięciem. Rasa przetrwała dzięki Brytyjczykom, którzy jako pierwsi rozchodowali Mastify.

Mastif tybetański

Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com

Na dzień dzisiejszy to jedne z najdroższych ras na świecie. Silny temperament, raczej spokojne usposobienie, jednak bardzo posesywny – oto typowy mastif tybetański Szczenięta w młodym wieku bywają bardzo uparte. kupujący musi więc uzbroić się w cierpliwość i przetrzymać trudny okres. Bardzo istotna kwestia to odpowiednie wychowanie psa. Mastify nie wymagają jednak długoterminowej tresury. Z czasem same nabywają ogłady. Są raczej spokojne i posłuszne. Jednak, gdy Tybetany są na swojej posesji mogą być agresywne w stosunku do obcych. Są one bardzo wyczulone na tym punkcie. Mastify żyjące w Tybecie były wychowywane aby strzec domostwa. Ich obowiązkiem było ostre sygnalizowanie zagrożenia. Taki sposób bycia wynikał ze specyficznych warunków geograficznych, a także społecznych. Osady w Tybecie były dość słabo zaludnione, zaś pojedyncze domostwa w dużej mierze oddalone od siebie.

Niewielu sąsiadów zwiększa ryzyko kradzieży. Mastify miały więc dobrze strzec dobytku i alarmować, gdy w gospodarstwie zjawił się intruz. Trzeba wiedzieć jeszcze przez podjęciem decyzji o kupnie Mastifa, jaki jest charakter rasy. Lecz także pamiętać, że najistotniejsze jest właściwe ułożenie psa. Warunkiem poprawnego kontaktu z Tybetanem jest dobra znajomość i świadoma aprobata jego charakteru.