Jak zatroszczyć się o korzystną i zrównoważoną dietę kota?

przez | 2 grudnia 2022
Od wielu stuleci towarzyszyły nam zwierzęta, zwłaszcza kilku różnych gatunków. Bardzo przyjacielskie już wieki temu były psy – a raczej wilki, wliczające się jednak do psowatych – które tak długo włóczyły się za ludzkimi gromadami w oczekiwaniu na resztki z ich polowań, że stały się czymś oczywistym w tych plemionach. Zaczęto je przygarniać i wykorzystywać do pilnowania mienia, pomocy w polowaniach i innych czynnościach. Dzisiaj psy najrozmaitszych ras, tak odmiennych, że skłaniają do pytania, czy należą jeszcze do tego samego gatunku, towarzyszą ludziom na wsi i w miastach.

Koty Bengalskie

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Niektórzy wolą jednak inne towarzystwo. Choć trudniej domyślać się, jak nawiązała się przyjaźń między ludźmi a kotowatymi, prawdopodobnie odbyło się to podobnie. Ci, co doceniają brak gryzoni w gospodarstwie czy po prostu niewielkie, ciepłe futerko do pieszczenia, które niekiedy wskoczy na kolana i udowodni, że nie jest się samotnym, mają w mieszkaniach właśnie koty. Niestety i fani psów, i entuzjaści kotów bardzo często popełniają błędy i sprawiają, że w dojrzałym wieku zwierzaki cierpią przede wszystkim z powodu nieodpowiedniej diety – szczególnie koty.

Sucha karma dla kota ma stanowić fundament jego diety, chociaż generalnie uważa się, iż kot jako mięsożerca musi jeść świeże, krwiste mięso, wątróbkę i mleko. Szczególnie to mleczko może nabruździć w działaniu układu trawiennego kociaka. Znakomite karmy dla kotów Pronature, Prestige, także tańszy Whiskas czy Purina . Karmy dla kotów niestety nie należą do najtańszych, zwłaszcza jeśli produkowane i tworzone są w dobrych zakładach, z współudziałem naprawdę doświadczonych hodowców.

Kiedy jednakże zależy nam na kondycji kota, dobierajmy raczej karmy suche dla kotów Acana, Pronature czy Purina – kociak podziękuje na lata lojalnością i dobrym zdrowiem, a to właśnie na zdrowiu powinno najbardziej zależeć posiadaczom takich zwierzaków: by te czuły się dobrze, miały zaspokojone fundamentalne potrzeby i nie cierpiały bez powodu. Pokarmy wszystkich wymienionych firm powinien oferować każdy znaczący sklep zoologiczny online, więc dbałość o jadłospis kota nie będzie być tak skomplikowana, jak może się zdawać.