Muzyka afrykańska

przez | 6 czerwca 2022
Muzyka świata jest elementem, który czasami trudno ująć w konkretne ramy i określić z wykorzystaniem definicji. Niewątpliwie jest ona znaczącym elementem życia człowieka, pozwala bowiem na wyrażanie emocji, jak również na odpoczynek i wyciszenie oraz wprawianie się w wiele innych nastrojów. Najczęściej muzyka z danego kraju czy regionu posiada charakterystyczne elementy wspólne.

Afryka, sawanna

Autor: Arno KleineSchaars
Źródło: http://www.flickr.com
Niekiedy tak jest także w przypadku całego kontynentu, co można obserwować na przykładzie Afryki. Nie można powiedzieć, że muzykę Afryki cechuje jednorodność, posiada jednak wiele wspólnych aspektów. Przede wszystkim Afrykę dzieli się na dwie części. Większą część kontynentu zajmują rodzimi czarnoskórzy tubylcy, część północną – w większości ludzie pochodzenia arabskiego. Rdzenna muzyka afryka posiada wiele interesujących wyznaczników, które odróżniają ją chociażby od muzyki chętnie słuchanej w Europie.

Metoda wykonywania
Wart zauważenia jest to, że w większej części tradycyjna muzyka afrykańska jest wykonywana grupowo, dużo rzadziej pojawiają się wykonania solowe. Muzyka świata (znajdziesz tutaj: Składanka Muzyka Świata, Stare Radio w księgarni dalga), dla przykładu w kulturze afrykańskiej jest jedną z rzeczy, które mają za zadanie jednoczyć ludzi ze sobą. Nierozerwalnie z muzyką wiąże się taniec. Ludy afrykańskie traktują taniec (kursy tańca katowice) jako swego rodzaju rytuał, wykonywany oczywiście w grupie. Warto zauważyć, że większość rytuałów o charakterze magicznym u ludów afrykańskich urządza się z towarzyszeniem lub wręcz za pomocą tańca i muzyki. Muzyka Afryki do dnia dzisiejszego w wielu przypadkach nie jest zapisywana nutowo, jest przekazywana wyłącznie ustnie.Dzisiaj na szczęście możemy posłuchać muzyki gdzie tylko chcemy i kiedy tylko chcemy – zobacz jakie nagrania, wykonawców i płyty proponuje księgarnia muzyczna (duży wybór: w księgarni dalga)

Instrumenty muzyczne
Wiele z powstałych na kontynencie afrykańskim instrumentów muzycznych zyskało popularność na innych kontynentach. Przykładem jest bęben zwany djembe, znany w szczególności w niektórych grupach. Generalnie afrykańskie instrumenty to zwykle różnorodne instrumenty perkusyjne. Bębny odgrywały i cały czas odgrywają szczególną rolę w tradycji tych ludów. Służą bowiem nie tylko do grania muzyki, ale również do odprawiania rytuałów i wysyłania kodów, z użyciem których można się porozumiewać. Nie tak dawno temu na terenie kontynentu zaczęły się przyjmować instrumenty wykorzystywane od dawna na pozostałych kontynentach, takie jak gitara. Generalnie w afrykańskim społeczeństwie muzyka spełnia zawsze szczególną funkcję.