Który Nikon będzie sprawdzonym zakupem? Mini poradnik dla wybierających lustrzankę – radzimy co warto kupić

przez | 7 marca 2022
Na rynku fotograficznym znowu ukazały się najnowsze aparaty w segmencie lustrzanek. Tym razem przyjrzyjmy się przedsięwzięciom Nikona, zaczynając ranking od drogiego – pełnoklatkowego korpusu D800, który od początku roku współzawodniczy z EOS 5D Mark III Canona o zbliżonych parametrach użytkowych.

aparat nikon

Czym różni się lustrzanka cyfrowa Nikona? To, co przykuwa największą uwagę to matryca typu CMOS o wysokiej rozdzielczości 36,3 megapikseli, która wyśmienicie sprawdza się w fotografii studyjnej i reklamowej, zapewniając użytkownikowi maksymalną jakość obrazów. Kolejnym, lecz bez wątpienia jednym z największych walorów wybranego aparatu jest nowoczesny system redukowania szumów, który sprawdza się również przy wysokiej czułości ISO. Potwierdzają to testy wykonane na dwóch aparatach, które dobitnie obrazują, że w tym zakresie lustrzanka Nikon D800 jest niedościgniona i można nią robić dobre jakościowo zdjęcia nawet przy marnym świetle. Ostatnim punktem programu jest 51-punktowy autofocus, pozwalający na kreację obrazów z różną ostrością i z niespotykaną dotąd głębią kolorów.

Następny w kolejności aparat cyfrowy Nikon jest produktem niższej klasy niż poprzednik. Niemniej jednak typ D7100 to całkiem porządna i profesjonalna lustrzanka, która została wyposażona w matrycę typu CMOS o rozdzielczości 24,1 MP , a także nowoczesny system autofocus. Korpus nie posiada optycznego filtru dolnoprzepustowego, co umożliwia lepsze wykorzystanie funkcjonalności matrycy oraz pozwala uzyskać przewidywaną ostrość zdjęć, nawet przy ich wysokiej rozdzielczości.

Ponadto obudowa aparatu i podzespoły zostały wykonane z najlepszej klasy tworzyw, co sprawia, że aparaty Nikon D7100 są niepodatne na wpływ niekorzystnych warunków pogodowych oraz kurzu. Jedną z największych wad aparatu jest słaba praca autofocusa w czasie filmowania, więc model nie może być używany do nakręcania wzbogaconych o ruch kadrów. Posiada, natomiast, większy limit nagrywania niż analogiczny sprzęt tej klasy oraz zdublowane zloty SD, umożliwiające fotografującemu rejestrowanie dłuższych filmów.

nikon-zdjęć

Ostatni, a równocześnie najtańszy z porównywanych korpusów to Nikon D5200, dedykowany amatorom filmowania. Lustrzanka ma wbudowaną matrycę CMOS (rozdzielczość 24,1 MP) oraz efektywny procesor EXPEED 3, umożliwiający natychmiastowe przetwarzanie zdjęć. Nikon D5200 może się też poszczycić ruchomych wyświetlaczem LCD i funkcją rejestrowania obrazów D-Movie w rozdzielczości Full HD. W czasie nagrywania mamy do wyboru kilka programów tematycznych, automatycznie ustawiających sprzęt do naszych wymagań, jak nowoczesną funkcję D-Lighting.
Sprawdzonym pomysłem jest też 39-polowy system autofocus, który pozwala na osiągnięcie oczekiwanej ostrości obrazów w chwili przejścia trybu zdjęć na tryb filmowania. Z uwagi na na zaawansowaną funkcjonalność, Nikon D5200 plasuje się na wysokiej pozycji pośród profesjonalnych aparatów dla hobbystów i choć droższy może rywalizować z produktami innych koncernów.

Lustrzanki cyfrowe Nikona utrzymują standard i cieszą się dużym uznaniem wśród fotografujących.

Zaintrygowały Cię myśli zawarte w naszym wpisie? Odczuwasz jednak braki? Zatem zapraszamy do nowej strony – naciśnij tu internet bielsko biała i przeloguj się tam.

Solidnie zbudowane, wyposażone w nowoczesne funkcje i wciąż niezawodne aparaty to najlepszy sprzęt dla profesjonalnych fotografików.