Oryginalne zespoły rockowe

przez | 10 lipca 2021
Rock, to muzyka, która dzieli się na kilka gatunków, często w dużym stopniu odbiegających od siebie. Jest to wywołane szczególnie tym, że dużo wykonawców rocka, ma inne spojrzenie na tą muzykę, jak również stara się w inny sposób ją interpretować, przez co powstaje wiele niesamowicie interesujących i różnorodnych kompozycji.

koncert System Of A Down

Autor: C.M.FRIESE photography
Źródło: http://www.flickr.com

Funk rock, to rodzaj rocka, jaki obecnie jest bardzo dobrze znany, a to za sprawą Red Hot Chili Peppers (więcej możesz przeczytać tu: o zespole red hot chili peppers). Grupa ta funkcjonuje na światowym rynku muzycznym już kilkadziesiąt lat i nadal umie zaskoczyć znakomitą produkcją, która niezwykle szybko zdobywa uznanie muzyków z całego świata. Nawet artyści gustujący w innych gatunkach często zadziwiająco pochlebnie oceniają produkcje stworzone przez Red Hot Chili Peppers. Zespół ten stara się godzić klasycznego rocka z nowoczesnością. Znacznie częściej zespół ten wprowadza elementy elektroniki w swych utworach. Jednak te elementy głównie mają za zadanie poprawić brzmienie różnych instrumentów żywych, dzięki czemu całość utworu ma świetny wydźwięk.

Występują z powodzeniem też zespoły, które preferują inne odmiany rocka. Znakomitym przykładem jest System Of a Down (ciekawe informacje pod linkiem: newsy o zespole), który po kilkuletniej przerwie wznowił swoją pracę i mamy możliwość słuchać nowych utworów, w których także można usłyszeć nowoczesne, elektroniczne dźwięki. Jest to zespół, który ma bogatą przeszłość artystyczną, jak również koncertową, stąd też można jak najbardziej używać tę grupę jako przykład łączenia klasycznego rocka z nowoczesnością.

Bardzo istotne dla dzisiejszego rocka jest to, że mimo używania elektroniki, wszystko tak naprawdę realizowane jest na żywych instrumentach, a urządzenia i programy do tworzenia muzyki elektronicznej służą do modyfikacji, ulepszania określonych dźwięków, aby w taki sposób utwór brzmiał jak najlepiej pod względem technicznym. Nie można w przypadku rocka powiedzieć, że elektronika (zobacz również) niszczy prawdziwy obraz tego gatunku muzycznego, dlatego że koncerty praktycznie przez wszystkie grupy wykonywane są na żywo, a w teraźniejszych czasach technologia po prostu daje szansę wykonywać utwory na zaskakująco wysokim poziomie. To z kolei umożliwia słuchaczom zakupywać płyty, które posiadają utwory prezentujące niesamowicie interesujące brzmienia. Jak najbardziej rock jest muzyką połączoną z klasyką, lecz coraz częściej dopuszcza ona elektroniczne elementy muzyki.