Dobre oprogramowanie dla korporacji

przez | 10 lipca 2021
Kto nie zna angielskiego może się trochę zdziwić, jakie zwroty obowiązują w niektórych firmach. Są to przedsiębiorstwa międzynarodowe, a angielski jest tam najistotniejszy w komunikacji. Posługują się nim wszyscy, to w sumie jest warunek, jeśli chce się zostać pracownikiem takiej firmy.

Człowiek z zewnątrz jednakże może się nie odnaleźć w tych wszystkich zwrotach. Nawet największy problem nie jest ze zwrotami fachowymi, jak custom software development czy sharepoint – o oprogramowaniu, lecz o zbitki angielsko-polskie czy wyrażenia, które po polsku brzmiałyby znacznie lepiej.

Gdy zainteresuje Cię ten temat, obejrzyj ponadto (https://www.programylojalnosciowe.pl/portfolio/mapei/) inne nasze serwisy, które prezentują to zagadnienie – z pewnością również Cię zaabsorbują.

Tego typu język to specjalność młodych pracowników korporacji.

Pracują oni tam dość krótko, alez łatwością przyzwyczajają się do tego, w jaki sposób zwracają się do nich przełożeni lub znajomi z zespołu. To w jakiś sposób cementuje komunikację, bo prawdą jest, iż niekiedy nasze rodzime wyrażenia mogłyby być bardziej skomplikowane. Z drugiej strony niektóre wyrażenia trudno przenieść na nasz język, więc takie specyficzne wyrażenia są jakimś tam rozwiązaniem.

W tej nowej komunikacji jednakże nie to jest najbardziej dołujące, iż on jest, ponieważ jak każdy język został wykreowany na pewne potrzeby. Beznadziejne w nim jest to, iż czasami niektóre osoby mówią w tym języku także wtedy, kiedy nie jest to konieczne. Nie wiadomo, czy jest to kwestia przyzwyczajenia czy może lenistwa, a może pozerstwa? Ważne jest, iż brzmi to niezbyt ładnie, sztucznie, a nawet śmiesznie. Większość pracowników korporacji po wyjściu z biura przechodzi błyskawicznie na ojczysty język opróżniając z głowy pozostałości tych dziwnych naleciałości, inni starają się tak mówić cały czas. Jeszcze inni mają z tym problem, bo nie chcą tak mówić, lecz trudno im się przestawić z trybu korporacyjnego na tryb normalnego życia.

Wylewa się więc ta charakterystyczna „nowomowa” daleko poza korporacyjne mury zarażając innych tymi dziwnymi wyrażeniami. Takie wyrażenia dla osoby postronnej są okropne, a dla nieznających języka angielskiego całkowicie z kosmosu. Właściwie to są pewnym zjawiskiem, tak samo jak zjawiskiem jest więzienna gwara. Tak już bowiem jest, iż w każdym środowisku należy stworzyć swój język, ażeby poczuć pewną odrębność i żeby moc się bardziej identyfikować z konkretnym miejscem, z konkretnymi ludźmi.

Podobnie interesujący tekst odnajdziesz po przejściu na stronę (https://it-solve.pl/software-house-warszawa/) – zobaczysz, że jest niezwykle wciągający, zatem zobacz go.

To niezwykle istotne, bez tego nie jest w stanie powstać takie zjawisko i tak, charakterystyczny język.