Jak zdefiniować sztukę, jak nazwać jej kształt? Czy wiemy tak naprawdę czym jest sztuka i czy umiemy podejść do niej z prawdziwym szacunkiem?

przez | 24 listopada 2021
Nie ma najprawdopodobniej drugiej takiej dziedziny, jak sztuka. Mówi ona do nas wieloma kolorami, dźwiękami, utworami lub aktami. Wielu twierdzi, że nie da się jej adekwatnie nazwać, ponieważ każde określenie będzie nie do końca zadowalające. Jest w tym sporo słuszności, lecz należy podchodzić do tego zagadnienia, jak to czujemy, czyli, że sztuka to wszystko co na nas w jakiś sposób na nas wpływa. Jeśli umiemy zachwycić się jakimś utworem, to już jest sztuka.

Z drugiej strony dla innych osób dany utwór może być kiepski, więc jednocześnie sztuka jest bardzo subiektywna. Sztuką możemy określić też każdy ludzki wytwór, który nie jest jednakże użytkowy, nie jest przydatny do rzeczy praktycznych, ale ma cieszyć nasze zmysły, ma cieszyć oczy, radować uszy, rozpalać nasze emocje. Oczywiście i tu mamy dylemat ponieważ tak zwana sztuka użytkowa właśnie – jak sam termin wskazuje – służy do rzeczy praktycznych.

Takie przedmioty są projektowane, by z jednej strony miały jakieś praktyczne zastosowanie, a z drugiej strony, by były jednocześnie unikatowe z wyglądu. Gdyż właściwie, jak tak się przyjrzeć różnym przedmiotom, to co prawda zauważymy wiele ciekawych przedmiotów, ale większość jest nijaka. Sztuka użytkowa więc w jakiś sposób pokonuje taki rodzaj trudności. Prądem w sztuce, jaki zasługuje na uwagę jest styl art deco. Nazywamy tak styl w sztuce, zwłaszcza w malarstwie, architekturze, grafice oraz architekturze wnętrz.

Jeżeli na opisywany wątek posiadasz pytania, to poznaj więcej informacji (https://projektoskop.com.pl/telewizor-na-scianie-jak-sprawnie-przeprowadzic-montaz-telewizora-w-salonie-lub-sypialni/) na publikowane zagadnienie, wchodząc tutaj – informacje okażą się na pewno wartościowe.

Największa moda przypada na niego na lata 1919-1939. Art deco powstał jako ruch sprzeciwu wobec secesji, było to bunt przeciw braku dyscypliny przestrzennej (tak właśnie wyglądało to w sztuce secesyjnej).

art deco
To istotnie art deco zainicjował tak zwane wzornictwo przemysłowe, które dużo ma wspólnego właśnie ze sztuką użytkową (więcej informacji – Czyli w cenie było nowoczesne projektowanie, lecz z myślą o funkcji przedmiotu na życie każdego człowieka. Zwłaszcza obrazy art deco są niezwykle cenne, są wspaniałe i oryginalne, po dziś dzień cieszą się ogromnym uznaniem.

Wszelkie najbardziej istotne informacje ma nasza strona www (http://www.e-hunter.pl/sucha-karma-dla-psa). Sprawdź, czy będzie dla Ciebie pomocna, a szukając odmiennych faktów zapewne trafisz ponadto na coś fascynującego.

Jest w naszym kraju paru artystów, którzy malują w tym stylu i robią to rzeczywiście fantastycznie. Jednym z nich jest Andrzej Romański, niezwykle zdolny i doświadczony malarz, dla którego art deco, to jedynie punkt wyjścia do tworzenia niezapomnianych obrazów.

To ważne, że jest sztuka, jaka nie odpowiada tylko na wątpliwości danego artysty, ale jednocześnie zostawia znacznie więcej po sobie, stwarza przestrzeń dla kreowania przykładowo czegoś więcej – niezapomnianych dzieł, jakie mają wkład w skali światowej sztuki.