Czy istnieje prawdopodobieństwo, że e-booki wyprą papierowe książki ale przy tym podniosą pułap czytelnictwa?

przez | 15 lutego 2022
E-book czyli elektroniczna książka jest współcześnie najlepiej sprzedającym się artykułem na zachodzie. Powoli wypiera on klasyczne, papierowe książki bo niektóre tytuły wydawane są wyłącznie w postaci e-booków szczególnie w takich dziedzinach jak informatyka. E-booki pojawiły się wiele lat temu w postaci manuali dołączanych do różnorakich programów komputerowych. Razem z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swą działalność gospodarczą tylko w internecie i zapotrzebowaniu na wiadomości, ebooki stały się niezwykle popularne. Doprowadziło do tego wiele zalet takiej formy książki do których najważniejszą jest mały koszt produkcji.

książki tradycyjne i elektroniczne

Autor: ActuaLitté
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiejsze e-booki zapisane są przede wszystkim w formacie pdf gwarantującym bezpieczeństwo informacji w nich zawartych, gdyż takich plików nie da się edytować bez specyficznego programu. Do odczytu tego formatu konieczny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu pozostaje tylko ściągnąć parę książek. Czytanie pozycji książkowych zostało wyparte przez telewizję i Internet. Miłośnicy lektur biją na alarm zauważając, że sprzedaż książek drastycznie spada, a dzieci i młodzież spędzają wiele godzin przed ekranem komputera lub telewizora. Natomiast bezpłatne ebooki to możliwość na powrót wielu do czytelnictwa.

Nie zwlekaj – jeżeli podoba Ci się ten opis, to do sprawdzenia (https://www.pischool.pl/hiszpanski/) mamy również zbliżone wątki na stronie, która jest pod umieszczonym linkiem.

Nieważne czy to beletrystyka, poradniki, czy komiksy. Każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie, a na tej stronie przykłady – .

czytnik e-booków Kobo

Autor: Maria Elena
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to głównie podyktowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już większość czytelników, Czytanie na e-booku to prawdziwa przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak zwykły ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych konieczne jest zewnętrzne źródło światła. Nie trzeba odbierać tego jako wadę, a wręcz przeciwnie. Przecież normalne książki papierowe także czytamy tylko przy zewnętrznym oświetleniu. Dodatkową zaletą czytników ebooków jest mnóstwo innych funkcji. Możemy oglądać na nich zdjęcia, słuchać muzyki, czy też przeglądać internet.

Ebooki są dużo tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydawcy nie są przeświadczeni jeszcze do wydawania równocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich obawy związane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym dużego problemu i nabywcy mają zawsze do wyboru dwie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków, ponieważ już w pierwszej połowie roku 2012 zauważono znaczy wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy również zaczynają patrzeć na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydawanie drukowanej i elektronicznej wersji książki staje się już normą. Plany na kolejne lata zakładają duży wzrost rzędu kilkuset procent rocznie rynku ebooków, także naukowych. Już dostępne są takie jak tutaj – literatura historyczna i faktu na e-booka.

Dostępne w sieci bezpłatne ebooki to książki zapisane w wersji elektronicznej. Można je odczytywać na ekranach komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze profesjonalnym oprogramowaniem a także na czytnikach. Czytnik mieści się w dłoni, jest lekki, możemy schować go do torby czy kieszeni, a równocześnie można na niego wgrać kilkaset publikacji.