Koniec książki tradycyjnej czy może nowe otwarcie? Jak zrozumieć zmiany w tej dziedzinie?

przez | 5 października 2021
Jak się wszystko zmienia najlepiej zobaczyć po kondycji niektórych branż. Całkiem niedawno nic nie zapowiadało, że nastąpi takie „przemeblowanie”, że ludzie zamiast tradycyjnych zakupów będą siadać przed komputerem i zamawiać, co tylko chcą. Taką zmianę przyniósł internet. Jest to wygodne, ale takie rozwiązanie naraża nas na pewne straty. W tym wypadku chyba powinniśmy wspomnieć że tracimy kontakt z prawdziwym produktem, dobrym przykładem jest tu tradycyjna książka. Coraz mniej osób kupuje w księgarni po obejrzeniu książki. Teraz kupuje się w mgnieniu oka, wystarczy jedno kliknięcie.

książki

Autor: Marco
Źródło: http://www.flickr.com
Czy jest w tym coś nagannego? No właściwie nic. Skoro ktoś kupuje książkę to i tak dobrze, zwłaszcza, gdy popatrzymy na poziom czytelnictwa w naszym kraju. W tym temacie borykamy się z innym problemem: nie samo kupno książki, lecz to, że miejsca, gdzie aż pachniało książkami powoli upadają.Powodem tego jest łatwość zakładania sklepów internetowych. Nie trzeba wtedy wynajmować dużego pomieszczenia w centrum miasta, do którego będą przychodzili klienci?

Wystarczy założyć ładnie prezentująca się stronę www, wypromować ją, znaleźć miejsce do przechowywania towaru jakim są książki i można rozpocząć sprzedaż. Innym problemem są tak zwane książki elektroniczne. nie zdążyły się jeszcze dobrze ulokować na rynku księgarskim, jednak wkrótce może to nastąpić. Czy wtedy książki drukowane przejdą do historii, a księgarnie zostaną zamknięte. Na szczęście, tak się nie stanie, o czym świadczą ostatnie wydarzenia. Książki drukowane jeszcze długo pozostaną w obiegu, gdyż nawet jeśli książki (purana) elektroniczne (przykłady: literatura podróżnicza i przewodniki w wersji elektronicznej) stają się coraz bardziej popularne, to jednak dla wielu osobom tradycyjne wydanie jest esencją prawdziwej literatury. Jeśli chodzi o literaturę, każdy odnajdzie coś dla siebie, przykładowo – nauki humanistyczne oraz społeczne.

Co do istnienia księgarni to trzeba przyznać, iż jest ich coraz mniej, nastaje moda na księgarnie internetowe. To z jednej strony z pewnością dobra wiadomość dla klientów, gdyż taka ilość to też większa konkurencyjność, czyli lepsze cen. Z drugiej zaś strony, rodzi to problemy, ponieważ przez to, że liczba księgarni drastycznie się zmniejsza człowiek traci kontakt z książką. Nie może po prostu wejść z ulicy, by zapoznać się z jakimś wydawnictwem. Zamiast tego, za pomocą jednego kliknięcia nabywa wybraną książkę.