Wspaniała i tradycyjna muzyka góralska jako coś co współtowarzyszy góralom w domostwie, rozwesela życie a również sprawia radość swym wesołym brzmieniem.

przez | 11 listopada 2022
Muzyka góralska posiada dużo łączących cech z muzyką innych rejonów Polski. Jej twórcy są nieznani i powstaje spontanicznie, wynika z życia codziennego, z podstawowych pragnień i instynktów twórców oraz wykonawców. Opowiada ona o tym co góralom najbliższe – o umiłowanych Tatrach, przygodach zbójników i o kłusowniczych wypadach lub po prostu składa się z śmiesznych przyśpiewek. Nie może zabraknąć w niej elementów o miłości, czy przekomarzań się chłopaka z dziewczyną.

wokalistka

Autor: Crosa
Źródło: http://www.flickr.com
Sam Karol Wojtyła umiłował sobie cudowny śpiew i granie górali. Przybywał w góry nie tylko po to, by spacerować po górskich szlakach, ale też aby nacieszyć uszy nutami góralskimi. Muzyka uważana jest za ponadczasowy fragment tradycji ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, bez zapisów nutowych lecz w autentycznej postaci „ze słuchu”. Bywa, że w pobliskich wioskach te same utwory i przyśpiewki gra się i śpiewa nieco inaczej.

Wspaniała muzyka góralska do dziś asystuje góralom w domu, w karczmach, umila życie a również sprawia radość swym pogodnym brzmieniem. Przedstawienie zespołów góralskich można zobaczyć na przeglądach, a także w karczmach i wybranych ośrodkach wypoczynkowych. W XIX wieku tworzyły się zespoły ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku wymienił się skład na trzy skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Używano też zespół 3 gęśli i basów, ale uznano ciche brzmienie gęśli w porównaniu ze skrzypcami, dlatego odrzucono ten skład. Niejednokrotnie w czasie pokazów prymista zamienia skrzypce na złóbcoki czyli na gęśle. Przede wszystkim na weselach można spotkać kapele góralskie wraz z perkusją lub gitarą, a także instrumenty dęte i akordeon. Takie coś jak – niezbędne akcesoria do mikrofonów – też się może przydać.

Coraz częściej spotyka się połączenie nut góralskich z muzyką rozrywkową. Najbardziej znanymi zespołami, jakie wykorzystują tę ewentualność są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Niejednokrotnie składy zespołów zostają wzmocnione na konieczności estradowe (wykorzystują takie akcesoria: polecam zobaczyć), w których grywają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi geniusz muzyczny. Nie tylko wyśpiewują przyśpiewki, ale też grywają charakterystyczne melodie. Od najwcześniejszych lat nauczają się folkloru góralskiego. W zespół kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci. Najwyżej doceniany jest prymista, który gra muzykę prowadzącą. Od prymisty i jego indywidualności muzycznej, zależy specyfika całej kapeli. On głównie układa zestaw „muzyki”. Zresztą, w dawnej gwarze góralskiej „muzyka” (ten muzyka) oznaczało właśnie prymistę.