Mądrość ludzka jest niezwykła. To bardzo dobrze, że możemy korzystać z jej dobrodziejstw

przez | 3 października 2021
Mądrość człowieka jest nieograniczona, jej najistotniejsze dzieła spotkać możemy w wielu częściach naszego świata. Najczęściej znajdziemy je w księgarniach i bibliotekach na całym świecie, ale także w architekturze, która chowa w sobie coś więcej niż materiały, z za tym stoi, twórca, geniusz, książce. Sama się nie napisała, ktoś musiał poświęcić swój czas, żeby zaprezentować nam wiedzę, z której korzystamy obecnie. Dzięki temu zachowaliśmy dziedzictwo naszej kultury, a to sprawia, iż jesteśmy bardziej wartościowymi ludźmi.

kolekcja książek

Autor: Jack at Wikipedia
Źródło: http://www.flickr.com
Naszą wartość widać wszędzie, z tego też powodu, że możemy używać dobrodziejstw kultury. Co by było, gdyby nie było nam to dane? Przypuszczalnie, byśmy byli na innym poziomie rozwoju, ponieważ idee i odkrycia, które poznajemy od razu po przyjściu na świat, byłyby nieznane. Dopiero ktoś musiałby na to wpaść, jednak za naszego życia to odkrycie może byłoby zbyt nowatorskie.

Pamiętaj o tym, że nasz serwis www (http://www.witnatura.pl/pl/) zawiera wyłącznie potrzebne informacje, które z pewnością Ci się będą mogły przydać. Sprawdź nas i zobacz, że warto jest na niego wejść.

To pokazuje nam tylko, jak ważne jest dziedzictwo kulturowe dla nas. Warto poczytać: literatura informatyka.

Bo pojawiamy się na świecie jako „tabula rasa”, lecz nie jest to do końca prawda. Oczywiście, my, jako oddzielny byt tak możemy być zdefiniowani, ale jako całość (wraz z naszą kulturą, ze społeczeństwem), coś znaczymy. Ma to swoje cienie i blaski. Dobre, ponieważ jesteśmy automatycznie akceptowani, przynależymy do danej grupy, więc jest nam łatwiej, mamy pomoc, wsparcie, wiemy, jak się poruszać w naszej rzeczywistości. Rodzi to też jednak inne, mało pozytywne wydarzenia. Jeśli ktoś się rodzi na terenie konfliktu i przypadkiem trafia w ręce wroga to może nawet stracić życie.

Taki człowiek nie jest traktowany, jako „tabula rasa”, a jako wróg, jako członek wrogiego plemienia. Jak więc widać, istnienie w danej kulturze, w danym społeczeństwie to ogromne zalety, wielka radość, że posiada się swój dom, swoją należność. Z drugiej zaś strony może to rodzić wielkie problemy, z którymi ciężko dać sobie radę. To raczej bolączka dość powszechna w niektórych regionach świata. Miejmy nadzieję, że nastanie kiedyś taki dzień, że każdy człowiek będzie mógł poczuć się swobodnie tym, kim jest, w jakiej wzrasta kulturze i jakie ma przekonania. Ważne, aby cały czas powiększać swoją wiedzę, także kulturową i językową. To – przykłady – przyda się na dobry początek.