Mądrość ludzka jest niezwykła. To bardzo dobrze, że możemy korzystać z jej dobrodziejstw

przez | 29 listopada 2022
Mądrość człowieka jest nieograniczona, jej najistotniejsze dzieła spotkać możemy w wielu częściach naszego świata. Najczęściej znajdziemy je w księgarniach i bibliotekach na całym świecie, ale także w architekturze, która chowa w sobie coś więcej niż materiały, z za tym stoi, twórca, geniusz, książce. Sama się nie napisała, ktoś musiał poświęcić swój czas, żeby zaprezentować nam wiedzę, z której korzystamy obecnie. Dzięki temu zachowaliśmy dziedzictwo naszej kultury, a to sprawia, iż jesteśmy bardziej wartościowymi ludźmi.

kolekcja książek

Autor: Jack at Wikipedia
Źródło: http://www.flickr.com
Naszą wartość widać wszędzie, z tego też powodu, że możemy używać dobrodziejstw kultury. Co by było, gdyby nie było nam to dane? Przypuszczalnie, byśmy byli na innym poziomie rozwoju, ponieważ idee i odkrycia, które poznajemy od razu po przyjściu na świat, byłyby nieznane. Dopiero ktoś musiałby na to wpaść, jednak za naszego życia to odkrycie może byłoby zbyt nowatorskie. To pokazuje nam tylko, jak ważne jest dziedzictwo kulturowe dla nas. Warto poczytać: literatura informatyka.

Bo pojawiamy się na świecie jako „tabula rasa”, lecz nie jest to do końca prawda. Oczywiście, my, jako oddzielny byt tak możemy być zdefiniowani, ale jako całość (wraz z naszą kulturą, ze społeczeństwem), coś znaczymy. Ma to swoje cienie i blaski. Dobre, ponieważ jesteśmy automatycznie akceptowani, przynależymy do danej grupy, więc jest nam łatwiej, mamy pomoc, wsparcie, wiemy, jak się poruszać w naszej rzeczywistości. Rodzi to też jednak inne, mało pozytywne wydarzenia. Jeśli ktoś się rodzi na terenie konfliktu i przypadkiem trafia w ręce wroga to może nawet stracić życie.

Taki człowiek nie jest traktowany, jako „tabula rasa”, a jako wróg, jako członek wrogiego plemienia. Jak więc widać, istnienie w danej kulturze, w danym społeczeństwie to ogromne zalety, wielka radość, że posiada się swój dom, swoją należność. Z drugiej zaś strony może to rodzić wielkie problemy, z którymi ciężko dać sobie radę. To raczej bolączka dość powszechna w niektórych regionach świata. Miejmy nadzieję, że nastanie kiedyś taki dzień, że każdy człowiek będzie mógł poczuć się swobodnie tym, kim jest, w jakiej wzrasta kulturze i jakie ma przekonania. Ważne, aby cały czas powiększać swoją wiedzę, także kulturową i językową. To – przykłady – przyda się na dobry początek.