Rola dźwięku w życiu człowieka

przez | 5 sierpnia 2022
Sztuka, której tworzywem jest dźwięk towarzyszy ludzkości w rozmaitych gatunkach od stuleci. Nie jest prosto jednoznacznie określić choć w przybliżeniu datę zaistnienia muzyki. Wiadomo jednak, że już monotonne śpiewy ludzi z jaskiń były początkową próbą jej stworzenia. Człek pierwotny zapewne śpiewał żeby dodać sobie otuchy oraz polepszyć samopoczucie. W epoce czasów starożytnych miał miejsce rozwój muzyki. Powstały przede wszystkim liczne instrumenty dęte drewniane (np. fujarki) a także strunowe (np. lira, harfa). Nie brak było także oryginalnych instrumentów jak chociażby muszli.

koncert gitarowy

Autor: Gialla Farfalla
Źródło: http://www.flickr.com
Era Średniowiecza kojarzona jest z zamarciem, choć panowała w tamtym czasie muzyka kościelna. Jednak w erze Renesansu, zaszedł dalszy rozwój muzyki, tak wokalnej, świeckiej i religijnej. Był to także okres powstania polifonii. We Włoszech w epoce Baroku narodziła się nowatorska forma dramatu śpiewanego, to znaczy opera. Oświecenie oraz Romantyzm zainicjowały intensywny rozwój muzyki poważnej. Koniec dziewiętnastego wieku to również gwałtowny rozwój baletu. Dwudziestolecie międzywojenne wniosło wiele zmian. Również w muzyce wiele się zmieniło. Można by powiedzieć, że muzyka klasyczna cokolwiek się znużyła. Zaczęto różne eksperymenty. Następstwem tego było powstanie nowego typu muzyki – była nią muzyka jazzowa. Klasycznym instrumentem jazzu jest trąbka. Zaistniały również inne gatunki muzyki: hip-hop, pop, metal, rock, techno, blues, heavy metal, disco-polo itd.. Przy okazji zerknij na instrumenty – instrumenty muzyczne.

Jednymi z najbardziej popularnych kompozytorów światowej renomy są: Ludwig Van Beethoven, Wolfgang Amadeusz Mozart, Piotr Czajkowski, Jan Sebastian Bach, Johann Strauss, Fryderyk Chopin.

Współcześnie z przeróżnego typu muzyką się stykamy, praktycznie na każdym kroku. Wpada do naszych uszu poprzez stacje radiowe jak też telewizyjne. Wszystkim wiadomo, że muzyka działa na nas w sposób uspokajający. Może oderwać nas od huku nowoczesnego świata. Choć muzyka jest tak szeroko rozpowszechniona na całym globie to odgrywa ona indywidualną funkcję w życiu każdego z ludzi. Przeróżne preferencje muzyczne posiadają poszczególni ludzie. Funkcją muzyki może być wywołanie w nas stanu odprężenia jak też kiedy niekiedy wyzwolenie w nas zwiększonej energii albo też przekaz konkretnej treści zawierającej się w utworze muzycznym. Tu bonus dla prawdziwych wielbicieli muzyki: .