Tworzenie programów mobilnych. Co trzeba wiedzieć o tym? Dlaczego to jeden z dynamiczniejszych obszarów?

przez | 15 grudnia 2021
To można już powiedzieć z przekonaniem – nadchodzi czas dominacji urządzeń mobilnych. Odkąd w sprzedaży pojawił się smartfon, świat zmienił się całkowicie. Jeszcze dekadę temu komórka służyła wyłącznie do porozumiewania się z ludźmi.

komórka

Autor: mobilyazilar
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna typowa komórka miała jeszcze inne funkcjonalności, takie jak na przykład notatnik, ale nie była to istota jego funkcjonowania.

Skoro masz ochotę jeszcze bardziej zbadać omawiany tu problem, to kliknij tutaj. Bez obawy, to wiarygodny link (http://www.hurtopony.pl/opony-przemyslowe-kenda.html) – są tam dające do myślenia publikacje.

Bardziej skomplikowane modele pozwalały na korzystanie z sieci, jednak wygoda była mała. Rewolucja nadeszła wraz ze smartfonami – komórkami, które są praktycznie małymi komputerami. To sprawia, że na przeciętnym smartfonie da się komfortowo przeglądać internet, oglądać filmy oraz odpalać aplikacje.

To właśnie szansa pobrania różnych aplikacji, które znacznie rozszerzają funkcjonalność telefonu, jest najistotniejsza w smartfonie. Nie da się w tym miejscu wymienić wszystkie sprzedawane teraz aplikacje mobilne – jest ich kilkaset tysięcy. Ich popularność znacznie się zwiększyła, kiedy premierę miał tablet – mobilny komputerek o lepszym ekranie od typowego smartfona, wyróżniający się także większą sprawnością. Tablety i nowoczesne telefony komórkowe wykazują pewną cechę jednoczącą – działają pod podobnymi systemami operacyjnymi, co oznacza, że aplikacje na smartfona da się wgrać na tablecie.

Robienie programów na PC nie jest już takie dochodowe jak niegdyś. Teraz dużo lepszym wyzwaniem stało się projektowanie aplikacji mobilnych (przykład). Wielkim ułatwieniem dla autorów jest to, że najczęściej zbudowane aplikacje są publikowane w zbiorach aplikacji. Tą drogą ludzie z całego świata wyszukują i instalują oprogramowanie na swoich urządzeniach mobilnych. Taka baza oprogramowania to też świetna rzecz dla użytkowników komórek i tabletów – wszelkie dostępne w sprzedaży programy są skanowane przez zarządców, zatem niebezpieczeństwo ściągnięcia groźnego wirusa jest niewielkie.