O spływach kajakowych

przez | 10 lipca 2021
Ludzie, którzy mieli okazję być na spływie kajakowym doskonale wiedzą, że nie trzeba mieć własnych kajaków. Zresztą prawda jest taka, że niewiele osób posiada w domu kajak. Nie jest to u nas w kraju tak popularny sprzęt jak rower. Wiadomo, że są osoby, które mają własne kajaki.

Ale są to osoby, które organizują spływy kajakowe lub po prostu uwielbiają spędzanie czasu na kajakach i często sami wybierają się nad rzekę z kajakiem. Dla tych, którzy nie posiadają kajaka a chcieliby popływać mogą wypożyczyć kajaki. Wszystkie z wypożyczalnia kajaków poza samym kajakiem ma też kapoki. Wiadomo, że za wypożyczenie kajaku będzie trzeba uiścić opłatę. W części wypożyczalni kamizelkę otrzymuje się w komplecie z kajakiem w innych za kapok należy się dopłata. Ale rzeczywistość jest taka, że bez kapoka nie ma, co wsiadać do kajaku. I nie ma najmniejszego znaczenia, czy potrafimy pływać, czy nie. Najistotniejsze jest bezpieczeństwo. A jeśli my sami wsiadając do kajaku o nie, nie zadbamy to nikt za nas tego nie zrobi.

A może by tak wybrać się na…Bywa, że mamy możliwość zobaczyć w telewizji ludzi, którzy pasjonują się pływaniem wyczynowym, weźmy pod uwagę takie kajakarstwo górskie, to niesamowita przeprawa przez naturę. Jednak, jeżeli chodzi o kajaki to wcale nie musi być aż tak ekstremalnie, może być też o wiele spokojniej. Jeżeli wybierzemy się na spływ kajakowy rzeką, której nurt jest spokojny, to na pewno uda nam się popatrzeć na niepowtarzalne widoki. Na pewno będzie to nas kosztowało trochę wysiłku, wiadomo musimy popracować rękami, ale naprawdę warto. Jeżeli jeszcze nigdy nie byliśmy w kajaku. To czas w końcu to zmienić.

rzeka

Autor: Szymon Nitka
Źródło: www.flickr.com

Dobrze zwołać kilku znajomych i pomknąć na jakiś niezapomniany spływ kajakowy. A jeżeli akurat żaden nie oferta zegarków szpiegowskich jest organizowany w okolicy to samemu warto pojechać do wypożyczalni i w parę osób po prostu popłynąć gdzieś na kajakach. Jest sporo tras na prawie wszystkich polskich rzekach, które będą nadawały się do pływania kajakiem.

Wystarczy poszukać w Internecie i zobaczymy gdzie w naszej okolicy najlepiej oddać się tej przyjemności. A jeżeli nic nie wyszukamy, to możemy zostać pionierami na naszej rzece. Ale najważniejsze to nie zapominać o swoim bezpieczeństwie. Warto podyskutować z kimś, kto sporo wie o okolicznych zbiornikach wodnych, bo zawsze może dać kilka istotnych wskazówek i trzeba pamiętać o kamizelkach ratunkowych. Dobrze gdybyśmy zrezygnowali nawet z jednego piwka, zwłaszcza, gdy jest upalnie. W trudnych sytuacjach nawet małe piwo będzie zagrożeniem.