Kierunek w sztuce i projektowaniu przemysłowym

przez | 21 grudnia 2021
Mimo, że art deco, jako kierunek w sztuce kształtowało się w wielu krajach równolegle, to metropolią jego był Paryż. Dopuszcza się, że oczywiście w tamtym miejscu działali pionierscy reprezentanci ruchu i powstawały niezwykle interesujące obrazy i akty.
W latach 20. i 30. XX wieku art deco opanowało niemalże każdą dziedzinę życia człowieka. Nurt ten przeważał zarówno w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, jak i we wzornictwie fabrycznym, dekoracji pomieszczeń i modzie.

Sztuka art deco cechuje się w szczególności prostotą i geometryzacją wzoru, kontrastową kolorystyką, łączeniem płaszczyzn, zapożyczaniem natchnień z odmiennych epok.

obrazy w stylu art deco

Autor: Roman Boed
Źródło: http://www.flickr.com

Art Deco to styl o wielu twarzach – [link]. Wyzwolone damy, ekskluzywne transatlantyki, wielkie metropolie, doskonałe drapacze chmur. Okres zbytku, ekscentrycznej elegancji i szalonej zabawy. Epoka Art Deco, nurt międzywojnia ogarnął cały glob i wszelkie obszary sztuki, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, ozdoby pomieszczeń, modę, kinematografie i fotografie. Był to okres dużych metamorfoz technologicznych, obywatelskich i dyplomatycznych. Czas dużych kontrastów i widm złowróżbnych. W tym okresie, masową produkcję i konsumpcję wspomogły znakomite metody promocyjne. Od bogatej dziewczyny ozdabiającej swój paryski apartament, do urzędniczki pracującej na poczcie, każdy chciał mieć atrakcyjne nowomodne przedmioty. Geometryczna prostata, wyrafinowanie form i umiarkowany ornament, to ikony epoki. Dbano o jakikolwiek element, a wszelki projekt wykańczano do perfekcji. W Polsce natchnieniem dla sztuki dekoracyjnej Art Deco, była sztuka nowoczesna, którą łączono z tradycją klasyczną i ojczystą.

art deco

Autor: Jean-Pierre Dalbéra
Źródło: http://www.flickr.com
Polskie Art Deco niezwykły, narodowy profil zawdzięczał inspiracji wywodzonej ze sztuki wiejskiej.

Zamieszczone w tym miejscu informacje są według Ciebie zbyt lakoniczne? Jeśli tak, to wejdź tutaj (https://www.alternatywa.info.pl/wideofilmowanie-krakow/), na której przeczytasz pokrewne zagadnienia.

Do powodzenia polskiego Art Deco przyczynili się artyści z Warsztatów Krakowskich. Ich twórczości charakteryzowały się zrytmizowaną, uproszczoną bryłą, oszczędnością zdobień, także arsenałem motywów ornamentalnych, takich jak zygzakowate, ostro nacinane jodełki, przeobrażające się w ciągi trójboków, rombów i trapezów, również kryształowe budowy użytkowane w zdobieniu wnętrz.