Niezwykła technika 360 stopni – fotografie jutra

przez | 8 lipca 2022
Obecna technologia przedstawia w obszarze fotografii niesamowite możliwości. Przykładem tego są zdjęcia 360 stopni. Prezentują w bardzo interesujący sposób fotografię i stały się niebywale modne w przeróżnych dziedzinach. Nie tylko zawodowcy mogą już wykonywać takie zdjęcia, lecz też amatorzy.

robienie zdjęć w mieście

Autor: Fredrik Rubensson
Źródło: http://www.flickr.com
Na wstępie trzeba objętość, czym są zdjęcia 360 stopni (przedstawione na stronie Otóż jest to możliwość przedstawienia dużej powierzchni. Zdjęcie, jakie powstało z więcej niż z dwóch fotografii w świecie cyfrowym nosi miano fotografii panoramicznej. Istnieje parę typów zdjęć panoramicznych. Do najbardziej znanych zaliczyć można panoramy sferyczne albo panoramy dookólne. Aby wykonać niezłej jakości fotografię panoramiczną, powinno się dysponować dedykowanym sprzętem.

Tutaj sprawdzi się aparat tzw. lustrzanka. Istotny jest obiektyw, który powinien być szerokokątny, co daje perfekcyjne możliwości. W robieniu tego typu zdjęć przydarza się sytuacja nazwana błędem paradoksalnym. Tworzy się wtedy, gdy fotografujący robi następne ujęcia z kilku różnych perspektyw. Rozwiązaniem jest zachowanie sporej odległości osoby fotografującej w odniesieniu do przedmiotów. Przydatny jest tu statyw z głowicą szerokokątną. Głównym kryterium jak najlepszego zdjęcia panoramicznego jest wspólne odniesienie dla wszystkich dokonanych fotografii. Wtedy nie będzie kłopotu z przerobieniem danych w programie przeznaczonym do tego rodzaju fotografii. Naturalnie pamiętać należy o świetle i balansie bieli, które powinny być identyczne od rozpoczęcia sesji. Będąc przy oprogramowaniu, trzeba napomknąć o obowiązujących aplikacjach, które użytkowane są do stworzenia fotografii panoramicznych. Rynek proponuje wiele programów, jakie są bardzo intuicyjne i nie stwarzają trudności w obsłudze.

A co ze zdjęciami w 3D? Może najpierw krótka ich definicja – zdjęcia w 3D formują się, gdy dwa oddzielne ujęcia są dedykowane dla każdego oka. Wówczas otrzymujemy efekt 3D (więcej na stronie firmy). Taką możliwość mamy już w aparatach fotograficznych, które obsługują tą technologię. Nie trzeba tu żadnych pomocniczych rekwizytów. Trzeba tylko włączyć tryb w aparacie i zrobić zdjęcia (pokaż więcej zdjęcia na porcelanie) tak jak w zwykłej opcji panoramy. Efekt trójwymiaru będzie widoczny na sprzęcie, jaki posiada opcję wyświetlania tego rodzaju fotografii – np. telewizor. Są to niezwykłe efekty, które sprawiają sporo radości.