Instrumenty dęte we współczesnej muzyce

przez | 16 grudnia 2022
Muzyka bywa obecna w życiu każdego z was. Mama puszcza nienarodzonemu kompozycje klasyczne, żeby doskonale rozwijał się w jej brzuchu, mniejsze berbecie lubią tańczyć w rytm skocznych piosenek dziecięcych granych z komputera, młodzież kołysze się rytmicznie w dyskotece, zaś dorośli nie lubią przemieszczania się w miejskim korku bez możności posłuchania muzyki. Jednak nikt nie zastanawia się, jak złożona jest to forma wyrazu.

instrumenty dęte

Autor: Saturation Fest
Źródło: http://www.flickr.com
Przez wieki pojawiały się także przeróżne przedmioty, dzięki którym mogła tworzyć się muzyka. Nie ma racji ten, kto uważa, że w świecie istnieje zaledwie garstka instrumentów muzycznych. Jest ich wiele, wiele więcej. Przy tym dzielą się na najróżniejsze gromady, w zależności od sposobów uzyskania dźwięku, oraz wysokości, czy rodzaju materiału, z jakiego wytworzony jest konkretny instrument.

Podstawowy podział wyodrębnia takie grupy: membranofony, idiofony, chordofony, aerofony oraz dodane w ostatnim okresie elektrofony. Wszystkie z wymienionych wyżej dzielone są na mniejsze. Na przykład, w obrębie aerofonów są uwzględnione instrumenty dęte (zobacz oferty sklepowe w jednym miejscu: popularne instrumenty dęte), których kolejny podział pokazuje w kolejności instrumenty dęte wargowe, stroikowe, ustnikowe oraz wolne.

Gromada instrumentów dętych jest chyba najciekawszą spośród wszystkich pozostałych. To z tego powodu, że przedmioty te mają czasem wielowiekowe korzenie i obejmują niezmiernie szeroką a także niezwykle zróżnicowaną grupę przedmiotów. Wystarczy napisać, że przykładowo flet pojawił się w historii muzyki w Europie już koło XI-XIIw., zaś jego pierwowzory pamiętają czasy jeszcze wcześniejszego momentu na obszarach Azji. Teraz ogrom instrumentów dętych, mało lub bardziej znanych może onieśmielać. Oprócz takich bardzo rozpoznawalnych znaleźć można nazwy takie, jak: niedrogie barytony, fagoty, flażolety oraz wiele wiele innych. Konia z rzędem temu, kto bezbłędnie opisze i rozróżni opisane powyżej instrumenty. Częścią wspólną wszystkich wypisanych jest z pewnością fakt, że dźwięki z nich wydobywane są raczej niskie, do tego wszystkie bez fagotu pojawiły się około XVIII-XIXw. Ten ostatni był używany w muzyce od trzech wieków wcześniej.