Czemu służą fotografie z lotu ptaka?

przez | 6 czerwca 2022
Zdjęcia z powietrza wykonuje się nie tylko z samolotu czy helikoptera. Firmy fotograficzne mają na to dużo innych sposobów. Nierzadko ekonomiczniejszych i sprawdzających się lepiej w konkretnych sytuacjach niż stalowy ptak czy też śmigłowiec. Jako przykład podam wszelakie różne imprezy masowe gdzie doskonale sprawdza się balon który to bez problemu potrafi przez kilka godzin unosić się w jednym miejscu i wykonywać zdjęcia z góry za pomocą umieszczonego pod nim aparatu fotograficznego.

fotografia

Autor: Leo Hidalgo
Źródło: http://www.flickr.com
Aparat ten jest sterowany zdalnie i może wykonywać fotografie praktycznie pod wszystkimi kątami. Balonem helowym możemy wykonywać zdjęcia z góry (przykład: ) z wysokości już od 5 do 150 metrów. Co istotne za pomocą balonu możemy bez problemu sfotografować miasto ponieważ nie dotyczy go zakaz lotów nad terenem zabudowanym. Balonu helowego da się jednak używać w trakcie bezwietrznej pogody ewentualnie przy niewielkim wietrze. Podczas wietrznej pogody świetnie sprawdzi się latawiec. Wiele przedsiębiorstw fotograficznych wyspecjalizowanych w wykonywaniu zdjęć z góry używa nośników zaprojektowanych na własne potrzeby i nierzadko własnej produkcji. Są to różnego typu drony bezzałogowe: wielowirnikowce. Mogą one dotrzeć w trudno dostępne miejsca.

Fotografii wykonanych tym sposobem używa się w kartografii, w pomiarach geodezyjnych, w nadzorze budowlanym. Są niezwykle pomocne przy budowie dużych inwestycji. Za pomocą zdjęć z góry (zobaczoświetlenie górskie) robi się dokumentację z przebiegu różnych inwestycji (przykładowo z budowy autostrad i dróg). Wykorzystuje się je także podczas prac archeologicznych. Zabytki oraz obiekty atrakcyjne turystycznie także

fotografia

Autor: Paul Loebach
Źródło: Umbra

fotografuje się w ten sposób. Drony możemy wykorzystać w lokalizacjach trudno dostępnych. Tworzy się także w ten sposób fascynujące dokumentalne filmy o przyrodzie.

Również takie zdjęcia są współcześnie wykorzystywane dość szeroko w marketingu. Już nie tylko te największe firmy robią fotografie tego typu (więcej pod tym adresem: ). Jak widzimy ogólnie pojęta fotografia lotnicza ma bez liku zastosowań i jest dziedziną niezwykle szybko rozwijającą się. Dzięki zastosowaniu tańszych metod niż płatowiec czy też śmigłowiec na takie zdjęcia mogą dziś sobie pozwolić także mniejsze przedsiębiorstwa a zakłady fotograficzne specjalizujące się w wykonywaniu tychże fotografii na brak roboty raczej nie mogą narzekać.