Zatrać się w świecie książki

przez | 18 stycznia 2022
Znana sentencja mówi nam, że nauka to potęgi klucz i nie można się z tym nie zgodzić. W jaki sposób jednak pozyskujemy ową wiedzę? Dzięki książkom przede wszystkim, które kształtują, przekazują informacje, rozwijają wyobraźnię, pokazują wartości w życiu. Dobrze jest troszczyć się o samorozwój czytając jak najwięcej. Sądzę, iż nie muszę nakłaniać do tego ludzi, którzy rozumieją jakie to ważne, jednak chciałbym przekonać, choćby jednego niedowiarka.

Autor: HONDA
Klasyczny przeciwnik czytania myśli, iż w książkach nie dopatrzy się niczego ciekawego. Standardowe myślenie w takiej sytuacji to pewność, iż szkoda czasu na czytanie. Innym argumentem jest zdanie, iż literatura to teoria, natomiast najważniejsza jest praktyka.

Kliknij raźno ten odnośnik – odnajdziesz w tamtym miejscu tak samo niebanalne informacje. To wiarygodny serwis (https://www.autopart.pl/paslek), który także jest godny uwagi.

Wreszcie trzeci argument bazuje na przekonaniu, że i tak się wszystkiego nie przeczyta, dlatego lepiej nie tracić na to czasu i sił. Można by podać jeszcze multum innych argumentów jakim jest na przykład cena, czas czy dostępność, lecz nie będziemy się rozdrabniać, bo nie dojdziemy do meritum sprawy.

Warto zacząć od obalenia pierwszej opinii: szkoda czasu na czytanie. Ustosunkowując się do tej opinii zawsze zapytuję, więc na jakie czynności pytana osoba przeznacza ten swój wartościowy czas. Padają odpowiedzi, iż na pracę, szkołę, dzieci, męża, oglądanie seriali, sen i tak dalej. W porządku, wszystkie te kwestie są istotne, ale czytania samego w sobie nie powinniśmy odbierać jako stratę czasu! To jest główny punkt od którego trzeba zacząć. To podobnie jakbyśmy uważali, że szkoda nam czasu na oddychanie. Czytanie to nasza ludzka zdolność, żadne zwierzę tego nie potrafi, podobnie jest z mówieniem, powinniśmy to wykorzystywać, aby stawać się bardziej wartościowymi ludźmi.

Następna opinia: praktyka, nie teoria. To brzmi jakby jedno i drugie się wykluczało. A nie od dziś wiadomo, że nie ma praktyki bez teorii. Jak interesujesz się motoryzacją i chcesz zostać mechanikiem to, oprócz uczenia się w warsztacie, co robisz dodatkowo? Tak, czytasz książki poradnikowe o samochodach, jak również najnowsze książki o motocyklach samochodach i czerpiesz z nich potrzebną ci teorię.

Trzeci argument jest najbardziej powalający: i tak się wszystkiego nie przeczyta. Ale przecież nikt nie rozkazuje ci byś zaglądał do każdej książki, nawet tej która cię nie interesuje. Jeśli jesteś nad naszym polskim morzem i wchodzisz do niego to musisz zaraz popłynąć do Szwecji? Nie, oczywiście. Tak samo jest z czytaniem, nie musisz zostać nagle starcem z siwą brodą i wielką biblioteką, czytaj to, co leży w kręgu twoich zainteresowań, nawet mogą to być najprostsze historie.