Archiwa tagu: instrumenty dęte

instrumenty dęte

Wspaniała i tradycyjna muzyka góralska jako coś co współtowarzyszy góralom w domostwie, rozwesela życie a również sprawia radość swym wesołym brzmieniem.

Muzyka góralska ma wiele łączących cech z muzyką różnych regionów Polski. Jej autorzy są bezimienni i tworzona jest spontanicznie, wynika z codzienności, z naturalnych potrzeb i instynktów twórców oraz realizatorów. Mówi ona o tym co góralom bliskie – o umiłowanych Tatrach, historiach harnasiów i o kłusowniczych wypadach lub po prostu składa się z żartobliwych piosenek. Nie może braknąć w niej motywów miłosnych, czy przekomarzań się chłopaka z dziewczyną.

Instrumenty dęte we współczesnej muzyce

Melodia jest obecna w życiu każdego człowieka. Mama puszcza maleństwu utwory klasyków, aby prawidłowo rozwijał się w jej brzuchu, mniejsze brzdące lubią podskakiwać do skocznych piosenek dla dzieci puszczanych z odtwarzacza, młodzież kołysze się rytmicznie na dyskotece, zaś dorośli nie lubią jazdy w ulicznym korku bez możności posłuchania muzyki. Lecz nikt nie zastanowił się, jak złożona jest to forma przekazu.

Najpopularniejsze rodzaje instrumentów dętych

Aerofony są to instrumenty, w których dźwięk jest tworzony przez wibracje powietrza zamkniętego w komory rezonansowej. Podstawowy podział określa aerofony jako instrumenty dęte a następnie dokonuje podziału na dęte drewniane, przykładowo klarnety, oboje, dęte blaszane, wśród nich na przykład kornety, oraz dęte klawiszowe, gdzie ciekawym przykładem mogą być melodyki.