warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhost/lechiendenface.com/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

sztuka

Nurt w sztuce i projektowaniu seryjnym

farby
Autor: Debbie Hallsworth
Źródło: http://www.flickr.com
Pomimo, że art deco, jako styl w sztuce modyfikowało się w wielu państwach w tym samym czasie, to metropolią jego był Paryż. Dopuszcza się, że oczywiście w tamtym miejscu działali czołowi wyraziciele nurtu i powstawały najbardziej interesujące obrazy i akty.
W latach 20. i 30. XX wieku art deco zdominowało niemalże każdą dziedzinę życia człowieka. Nurt ten przeważał zarówno w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, jak i we wzornictwie fabrycznym, ozdób wnętrz i modzie.

Jak nazwać sztukę, jak zdefiniować jej kształt? Czy wiemy tak faktycznie czym jest sztuka i czy umiemy podejść do niej z należytym szacunkiem?

sitodruk
Źródło: flickr.com
Nie ma prawdopodobnie drugiej takiego typu dziedziny, jak sztuka. Mówi ona do nas wieloma barwami, dźwiękami, utworami lub aktami. Niektórzy twierdzą, iż nie da się jej akuratnie nazwać, ponieważ każde określenie będzie nie do końca zadowalające. Jest w tym sporo prawdy, lecz należy podejść do tego zagadnienia, jak to czujemy, czyli, że sztuka to wszystko co na nas w jakiś sposób oddziałuje. Jeśli umiemy zachwycić się jakimś utworem, to już jest sztuka.

Z innej strony dla innych osób konkretny utwór może być niezbyt udany, więc jednocześnie sztuka jest bardzo subiektywna. Sztuką jesteśmy w stanie określić również każdy ludzki wytwór, który nie jest jednakże użytkowy, nie jest przydatny do rzeczy praktycznych, ale ma radować nasze zmysły, ma cieszyć oczy, cieszyć uszy, rozpalać nasze emocje. Wiadomo i tu stajemy przed dylematem, bo wspomniana przed chwilą sztuka użytkowa właśnie – jak sam termin wskazuje – służy do rzeczy praktycznych.

Kino to rewelacyjna rozrywka dla małego i dużego

kino
Autor: DuPont™
Źródło: DuPont™
Sztuka bez wątpienia odgrywa niesamowicie wręcz ważną rolę w życiu praktycznie każdego z nas – oprócz tego śmiało można stwierdzić, że miała ona spory wpływ na rozwój praktycznie każdej cywilizacji tego świata. Równocześnie jednak nie da się chyba zaprzeczyć temu, że w przypadku takich jej odmian jak chociażby muzyka sporo zależy wyłącznie od naszych upodobań; niektórzy ludzie zwyczajnie nie lubią takich rzeczy i nic nie jest w stanie tego zmienić. Jednocześnie istnieją takie gatunki sztuki, które są uwielbiane praktycznie przez wszystkich ludzi.