warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhost/lechiendenface.com/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

sztuka

Nurt w sztuce i projektowaniu seryjnym

farby
Autor: Debbie Hallsworth
Źródło: http://www.flickr.com
Pomimo, że art deco, jako styl w sztuce modyfikowało się w wielu państwach w tym samym czasie, to metropolią jego był Paryż. Dopuszcza się, że oczywiście w tamtym miejscu działali czołowi wyraziciele nurtu i powstawały najbardziej interesujące obrazy i akty.
W latach 20. i 30. XX wieku art deco zdominowało niemalże każdą dziedzinę życia człowieka. Nurt ten przeważał zarówno w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, jak i we wzornictwie fabrycznym, ozdób wnętrz i modzie.

Jak nazwać sztukę, jak zdefiniować jej kształt? Czy wiemy tak faktycznie czym jest sztuka i czy umiemy podejść do niej z należytym szacunkiem?

sitodruk
Źródło: flickr.com
Nie ma prawdopodobnie innej takiego typu dziedziny, jak sztuka. Mówi ona do nas wieloma barwami, dźwiękami, utworami lub aktami. Niektórzy twierdzą, iż nie da się jej poprawnie nazwać, gdyż każde określenie będzie niewystarczające. Jest w tym sporo słuszności, ale trzeba podchodzić do tego zagadnienia, jak to naprawdę czujemy, czyli, że sztuka to wszystko co na nas w jakiś sposób na nas wpływa. Skoro umiemy zachwycić się konkretnym utworem, to już może być sztuka.

Z innej strony dla innych osób dany utwór może być kiepski, więc jednocześnie sztuka jest bardzo subiektywna. Sztuką można określić też każdy ludzki wytwór, jakie nie jest jednakowoż użytkowy, nie służy do rzeczy praktycznych, lecz powinien cieszyć nasze zmysły, ma cieszyć oczy, radować uszy, rozpalać nasze emocje. Wiadomo i tu stajemy przed dylematem, bo wspomniana przed chwilą sztuka użytkowa właśnie – jak sam termin wskazuje – jest przeznaczona do rzeczy praktycznych.

Kino to rewelacyjna rozrywka dla małego i dużego

kino
Autor: DuPont™
Źródło: DuPont™
Sztuka bez wątpienia odgrywa niesamowicie wręcz ważną rolę w życiu praktycznie każdego z nas – oprócz tego śmiało można stwierdzić, że miała ona spory wpływ na rozwój praktycznie każdej cywilizacji tego świata. Równocześnie jednak nie da się chyba zaprzeczyć temu, że w przypadku takich jej odmian jak chociażby muzyka sporo zależy wyłącznie od naszych upodobań; niektórzy ludzie zwyczajnie nie lubią takich rzeczy i nic nie jest w stanie tego zmienić. Jednocześnie istnieją takie gatunki sztuki, które są uwielbiane praktycznie przez wszystkich ludzi.